GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİ

HAFTALIK DEĞERLENDİRME RAPORU

( 21  Mayıs 2016 – 27 Mayıs 2016 )

ENSAR VAKFI VE ENSAR VAKFI'NA SAHİP ÇIKANLAR

 

Ensar Vakfı'na bağlı kaçak yurtlarda küçük çocuklara cinsel istismarda bulunan kişi hakkında verilen 508 yıl cezanın gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, istismarın yıllarca sürdüğü tekrar vurgulandı.

 

Ensar Vakfı'na bağlı olarak İstanbul, Dudullu'da faaliyet gösteren anaokulunda, Kuran öğrenmeye geçen çocuklar için yapılan törende, çocuklara türban taktırılıp, ellerine “Tek çare Kur'an” yazılı dövizler verildi.

 

Ensar Vakfı'na bağlı yasa dışı yurtlarda yaşanan cinsel istismar skandalları ile ilgili haber yapan Medyatürk isimli gazetenin sahibi Hakan Koruk, fiziksel saldırıya uğradı, saldırıyı gerçekleştirenlerin AKP üyesi oldukları iddia edildi.

 

Ümraniye Belediyesi tarafından Ensar Vakfı ile ortaklaşa bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğin konuşmacısı, Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan oldu.

 

Ensar Vakfı Erzurum - Tekman Şubesi, İlçe Kaymakamı ile Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü tarafından ziyaret edildi.

 

MEDYADA GERİCİLİK

 

Suriye'de Lazkiye ve Tartus'ta yaşanan ve en az 120 sivilin hayatını kaybettiği saldırılar, Sabah gazetesi tarafından “Kale yıkılıyor” manşeti ile duyuruldu.

 

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, yeni kabineye dair yaptığı değerlendirmede, İsmet Yılmaz'ın Milli Eğitim Bakanı, Nabi Avcı'nın da Kültür Bakanı olmasını “katı dinci ideoloji”nin eğitim ve kültür alanlarına girmeyeceğinin bir göstergesi  olarak nitelendirdi. Böylece, gericiliğin kişisel tercihlerin bir uzantısı olduğunu iddia etmiş oldu.

 

Yeni Akit gazetesi yazarı Mustafa Çelik, yazısında, “Kur’ân-ı Kerim’in eksen alınmadığı siyaset İslâmî olmadığı gibi, devlet de İslâmî değildir.”, “Siyasetle iştigal eden Müslümanlar şartlar ne olursa olsun, Allah’ın inzal ettiği dinin ahkâmına uymakla, emirlerini tutmakla yükümlü ve sorumludurlar; bu sahalardaki ödev ve görevlerini yapmak zorundadırlar.” ifadelerine yer vererek, şeriat çağrısında bulundu.

 

Takva Haber sitesi editörünün, IŞİD kontrolündeki bölgeye geçmek isteyen bir kişi için IŞİD’in sınır emirinden yardım istediği, sınır emirinin ise, polis ve istihbarat ile yaşanan bir “anlaşmazlık” konusunda haber yapılmasını istediği ortaya çıktı.

 

Yeni Akit gazetesi yazarı Ali Erkan Kavak tarafından, İmam Hatip Fen Liselerinin, Sosyal Bilimler Liselerini ve Meslek Liselerinin açılması için Milli Eğitim Bakanı'na hitaben bir köşe yazısı kaleme alındı.

 

Yeni Akit gazetesi, Erkan Petekkaya tarafından, Nurgül Yeşilçay’a açılan davayı, “pornocu Nurgül Yeşilçay'a hapis şoku” manşeti ile duyurdu.

 

Yeni Akit gazetesi tarafından, kreş ve anaokulu çağındaki çocuklara din eğitimi veren “Sıbyan Mektepleri”nin yaygınlaştırılması talep edildi.

 

EĞİTİM ALANINDA GERİCİLİK

 

Hükumet tarafından, Meclis Başkanlığı'na Maarif Vakfı adında bir yeni bir vakıf kurulması için yasa teklifi verildi. Böylece, devletin vakıf aracılığı ile okullar açması ve eğitimin gericileştirilmesi için kamu kaynaklarının sınırsız kullanımı hedefleniyor.

 

Bartın'daki Kozcağız İmam Hatip Ortaokulu'nda yapılan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Sergisi'nde, dua ve tatlı sözlerle yetiştirilen bitkinin daha hızlı geliştiğini iddia eden "Tatlı Kelam" adlı bir proje yer aldı.

 

Bingöl'de TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Projesi kapsamında, Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni öncülüğünde üç ortaokul öğrencisine "haccın farzlarını yerine getiren" robot ürettirildi.

 

Bursa Uludağ Üniversitesi bünyesinde, “Asıl 9 yaşındaki çarşaf giymeli, 80 yaşındaki giymese de olur” sözlerinin sahibi İhsan Şenocak tarafından konferans düzenlendi.

 

Aksaray Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Yardımcı Doçent kadrosu için verilen ilanda, Yeni Şafak yazarı "Fatma Karabıyık Barbarosoğlu üzerine çalışmış olma" şartı getirildi.

 

İnönü Üniversitesi'nde Temmuz'da yapılacak rektörlük seçimleri için aday olan AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık'ın kardeşi Aysun Bay Karabulut'un, seçim çalışmalarını kampüs içerisine "külliye" yaptıracağı ve İslam Enstitüsü kuracağı vaadiyle yürüttüğü ortaya çıktı.

 

Necmettin Erbakan Üniversitesi Dekan yardımcısı tarafından Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nde yapılan konuşmada, “Aleviler Suriye ve Türkiye için sıkıntı yaratıyor. Kürtler tampon. ‘Terör’ Alevi bölgelerinden besleniyor.” ifadelerine yer verildi.

 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ergün Yıldırım tarafından  “gencdoku.com” adlı internet sitesinde kaleme alınan "Kadın evin direğidir" adlı yazıda, kadının eve hapsedilmesi ve yalnızca annelik yapması gerektiği ifade edildi.

 

Gaziantep'te, Şehit Kamil Halk Eğitim Merkezi'ndeki bir eğitimcinin, kız çocuklarının 6 yaşında evlendirilebileceğini savunan, öğrencilerin 19 Mayıs kutlaması kıyafetlerini ‘striptizci bar’ çalışanı olarak nitelendiren sosyal medya paylaşımları yaptığı ortaya çıktı.

 

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan tarafından, Ensar Vakfı 37. Olağan Genel Kurulu'nda gündeme getirilen, akademisyenlerin imam hatip liselerine müdür olması konusu,  Yüksek Öğrenim Kanunu'nda yapılan değişiklik ile yasal olarak düzenlendi.

 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NIN GERİCİLİK ADIMLARI

 

AKP Kongresi'nde Berat Albayrak'ın Sare Davutoğlu ve Semiha Yıldırım'ın 'elini sıkmaması'nın ardından, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 'kadın eli sıkmak haramdır' fetvasında bulunuldu.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, “Ramazan Kampları” düzenliyor.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, Avrupa Fetva ve Araştırma Meclisi, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve İslam Hilal Gözlem Projesi (ICOP) ile işbirliği içerisinde 28-30 Mayıs 2016 tarihleri arasında İstanbul’da bir kongre düzenlenecek.

 

DEVLET KURUMLARINDA VE YEREL YÖNETİMLERDE SİYASETTE GERİCİLİK

 

HDP milletvekili Müslüm Doğan tarafından, tekke ve zaviyelerin yeniden açılması için kanun teklifi verildi.

 

AKP Kongresi'nde, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da damadı olan Bakan Berat Albayrak, Sare Davutoğlu ve Semiha Yıldırım'ın elini havada bırakarak, el sıkışmadı.

 

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Laiklik cumhuriyetin temel esaslarından değildir" açıklamasında bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, memleketi Rize’de Türk Kızılayı’nın "Hastanın kana, ülkenin ve ümmetin sana ihtiyacı var" afişiyle karşılandı!

 

AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Cumhuriyet sonrası kanunların Anadolu'yu yansıtmadığını söyledi.

 

İzmir'de gericiler tarafından kırılan "Müzisyen" adlı mitolojik figür heykelini geçen ay hedef gösteren AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Onur Selbi'nin, Twitter hesabında "79 yıldır laiklikten çok çektik. Laikliğin tartışmaya açıldığı Yeni Türkiye, hamdolsun" yazdığı ortaya çıktı.

 

Sakarya'da Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurtta küçük çocuklara türban taktırılıp, namaz kıldırıldı. KYK Sakarya Twitter hesabı, bu “etkinliği”, “Sakarya Yurdunda küçük izcilerimiz 'önce namaz' dedi sonra liderleri ile mors alfabesi çalıştı” mesajı ile paylaştı.

 

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından ülke genelinde Berat Kandili etkinlikleri yapıldı. Etkinliklerde öğrenciler namaza götürüldü, Kuran tilaveti düzenlendi. Ayrıca, sosyal medyada, “#kykberatkandili” adında bir başlık açıldı.

 

Emniyet tarafında, IŞİD’in Suriye’ye, LAV silahı, Kalaşnikof tipi tüfekler ile muhtemelen insansız hava aracı da gönderdiğinin tespit edildiği ancak silah trafiğine dokunulmadığı ortaya çıktı.

 

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın, Suriye'nin Lazkiye vilayetine Çin vatandaşı Uygurları aileleriyle birlikte yerleştirdiği iddia edildi.

 

Rusya Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, "IŞİD'e patlayıcı üretiminde kullanılan maddeleri sevk eden" Türk şirketlerinin adını açıkladı.

 

İzmir Bornova’da, Belediye’nin tiyatro salonunda, Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliği ile "İşitme Engelli Gençlerimiz Manevi Mimarlarını Öğreniyor'' isimli bir etkinlik gerçekleştirileceği duyuruldu.

 

Maltepe Nazım Hikmet Kültür Merkezi Çocuk Kulübü'nün evrim dersi, Atatürk Arboretumu'ndaki görevliler tarafından engellenmeye çalışıldı.

 

Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen "Vefatının 33. Yılında Necip Fazıl" etkinliğinde, yazar Mustafa Armağan, "Bugün Türkiye Necip Fazıl'ın talebeleri tarafından yönetiliyor." dedi.

 

VAKIF VE DERNEK ETKİNLİKLERİNDE GERİCİLİK

 

Çay House ismiyle videolar yayınlayan bir grup tarafından, türban üzerine yayınlanan video da, “telefonun da kabı var.” ifadelerine yer verildi.

 

“Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün kızı Yüsra Ünlü Bolulu'nun işadamı Esat Palazoğlu ile yaptığı evliliğin şahidi Ahmet Davutoğlu'ydu. Ancak, Davutoğlu, AKP Kongresi nedeni ile düğün törenine katılamadı.

 

“gencdoku.com” adlı internet sitesinde kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Nurettin Yıldız, “ailemiz için, ümmet için dua etmekten başka çare yok mu?” sorusuna, “Orada bir sıkıntı var ise elbette biz burada bir şeyler yapmaya mecburuz. Bu bir şeyler dua olur, siyaset olur, ticaret olur, silahlı cihat olur...” ifadelerini kullandı.

 

Anadolu Gençlik Derneği tarafından her yıl gerçekleştirilen İstanbul'un Fethi kutlamalarının, bu yıl da Ayasofya Camii'nde sabah namazı kılınması ile başlayacağı duyuruldu.

 

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın kurucu mütevelli heyetinde yer aldığı Okçular Vakfı tarafından düzenlenen "Fetih Kupası" öncesinde, okçular toplu ulaşıma araçlarına eski Türk devletlerine ait kıyafetler ile bindirildi.

 

HUKUK ALANINDA GERİCİLİK

 

Hamileliği nedeniyle işten atılan ve "iş güvencesi tazminatı" alan kadın işçiye, işveren tarafından "ayrımcılık tazminatı" ödemesine hükmeden yerel mahkeme kararı, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından bozuldu.

 

İstanbul'da düzenlenen Onur Yürüyüşü'nde "Şaban'la Recep'in aşkına Ramazan engel olamaz" pankartı taşıyanlar hakkında "halkın dini değerlerini aşağılama" suçlamasıyla 1 yıla kadar hapis cezası istendi.

 

Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya hakkında verilen hapis cezasına ilişkin gerekçeli karar açıklandı. Gerekçeli kararda, “Din hususu tahrik edildi” denildi.

 

Kadın ve çocuklara yönelik sözleriyle tepki toplayan Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız’ı Sinop’ta protesto 19 kişi gözaltına alındı.

 

GÜNDELİK YAŞAMDA GERİCİLİK

 

Kocaeli'nin Darıca İlçesi'nde polis merkezine giden kız çocuğu, erkek arkadaşıyla gezdiği için anne ve babası tarafından demir çubukla dövüldüğünü iddia ederek şikayetçi oldu.

 

İzmir'de metro durağında bulunan heykel, önce AKP'li Karabağlar Meclis Üyesi ve heykeli televizyonlardan görünce Erzurum’dan kalkıp geldiğini söyleyen 98 yaşındaki Mehmet Yılmaz tarafından protesto edildi. Protestodan bir gün sonra, ahşap heykel, bir kişi tarafından kırıldı.

 

İstanbul Atatürk Havalimanı güzergahı, fetih kutlamaları nedeniyle trafiğe kapatıldı.

 

ÇOCUK İSTİSMARI

 

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Koruyucu Ve Önleyici Hizmetler Daire Başkanı Hacer Başer, çocuk istismarının değil "farkındalığın” arttığını söyledi.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Araştırma ve Sosyal Politika Dairesi Başkanı Mustafa Turgut tarafından, aile içi cinsel istismar vakalarının yüzde 1 olduğuna ilişkin anket sonuçları paylaşıldı. Ankete ilişkin itirazlar karşısında, bürokrat tarafından “arkasındayız” açıklamasında bulunuldu.

 

Nizip'te bulunan Sığınmacı Kampı’na giren farklı mesleklerden bir grup gözlemcinin hazırladığı kapsamlı rapora göre, çocuk istismarı, fuhuş, ensest ve pedofilinin, kamp alanında çok yaygın olduğu ortaya çıktı.

 

Sivas'ın Yıldızeli ilçesine bağlı İğnebey Köyü'nde, 8. sınıf öğrencisi kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan imam, yaptığı savunmada, çocuğun 2001 doğumlu sandığını söyledi.

 

Islahiye'deki AFAD kampında, 4-8 yaş arasındaki 5 çocuğa cinsel istismarda bulunulduğu ortaya çıktı.

 

Van Erciş 75. Yıl Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencilerinin, sistematik olarak öğretmen tacizine maruz kaldığı ortaya çıktı.

 

Fatih'te 10 yaşındaki bir kız çocuğuna "cinsel istismarda bulunduğu" iddiasıyla gözaltına alınan kişiye tepki gösterenlere, polis gaz bombası ve plastik mermilerle müdahale etti.

 

Erzurum'da genç bir kadın, iki ağabeyinin kendisine tecavüz ettiğini ileri sürdü. Mahkemede iddiaları kabul etmeyen imam ağabey, son duruşmada kardeşini hamile bıraktığını ancak zorlama olmadığını iddia etti.

 

İstanbul'da, Esma Hatun Kocacık Kur’an Kursu tarafından yapılan gösteride 4 – 6 yaş arasındaki çocuklar, ellerinde tevhid bayrağı ile sahneye çıktı. Yeni Akit gazetesi, gösteriyi, “Dindar nesil bomba gibi geliyor.” manşeti ile haberleştirdi.

 

Kocaeli'nde faaliyet yürüten “Umut-Der” adlı gerici derneğin kurduğu “Yarım Elma Çocuk Kulübü” yıl sonu etkinliğinde çocuklara türban taktırıldı. Etkinlikte konuşan derneğin genel başkanı İzzet Kazak, “Kuran’ın çocuklar üzerinde ki eğitimine” vurgu yaptı..

 

GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİ

 

Eğitim – İş sendikası tarafından, sibyanmektebi.org isimli internet sitesi ve sitede kayıt yapılan Ankara'nın Sincan İlçesi'ndeki “Sıbyan Mektebi” hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

 

Van Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi tarafından işletilen kuaförde,  erken yaşta evlilikleri protesto etmek için 'Bu iş yerinde 18 yaş altı gelin saçı yapılmamaktadır' yazılı afişler hazırlandı.

 

MTA Tabiat Tarihi Müzesi'ndeki evrim vitrininin kaldırılmasını protesto etmek üzere  ODTÜ'lüler, Devrim Stadı'nda toplanarak bedenleriyle "D" harfini kapatıp "Evrim" yazdılar. Ardından,  29 Mayıs Pazar günü için MTA Tabiat Tarihi Müzesi'ne çağrıda bulundular.

 

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ankara Şubesi, 29 Mayıs Pazar günü, Ankara Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda gericiliğe karşı "Aydınlık Türkiye buluşması"nı gerçekleştirecek.

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi, 29 Mayıs Pazar günü, İstanbul'da, Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde, eğitimde dinselleşme ve imam hatip dayatmasına karşı eğitim emekçilerini, velileri, öğrencileri bir araya getirecek.

 

 

Aydınlanma Hareketi