GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİ

HAFTALIK DEĞERLENDİRME RAPORU

( 28  Mayıs 2016 – 03 Haziran 2016 )

ENSAR VAKFI VE ENSAR VAKFI'NA SAHİP ÇIKANLAR

 

Ensar Vakfı tarafından hazırlanan ve içerisinde bebeklerin büyüdüklerinde zorlanmamaları için “namaza kaldırılması” çağrısının da yer aldığı “Namaz - Dirilişe Çağrı” kitabı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın destek ve teşviki ile Gökçeada’daki liselerde dağıtıldığı ortaya çıktı.

 

Ensar Vakfı ile Kağıthane Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ortaklığı devam ediyor. Ensar Vakfı ile Kağıthane Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen “Yeni Bir Medeniyet Projesi”nde, “Hatim Günleri” ve “Namazla Diriliş” “etkinlikleri” yapılması planlanıyor.

Ensar Vakfı Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen “Lider Gençlik Buluşması”nda konuşmacılar, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı, Kayseri İl Müftüsü ve Kayseri İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı oldu.

 

Muş'ta, Milli Eğitim Bakanlığı ile Ensar Vakfı arasında imzalanan protokol kapsamında farklı dallarda yarışmalar düzenlendi.

 

Ensar Vakfı'nın da içerisinde yer aldığı “Namaz Platformu” tarafından çeşitli liselerde, Milli Eğitim Bakanlığı'nın izni doğrultusunda “Namazla Diriliş” başlıklı etkinlikler düzenliyor.

 

Bitlis’teki Ensar Vakfı’nda cinsel istismar ve şantaj iddiasına ilişkin ifade tutanakları ortaya çıktı. Tutanaklarda ‘cinsel saldırı’ olayına ilişkin çelişkili ifadeler yer alırken, daha önce söz konusu kadınları hiç tanımadığını belirten şüpheli M.Ö., ifadesinde P.A. ile “sadece flört ettiğini” öne sürdü.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın davaya henüz müdahil olmadığı öğrenildi.

 

Karaman’daki cinsel istismar skandalıyla kamuoyunun gündemine oturan Ensar Vakfı’nın düzenlediği Türkiye Değer Ödülleri’ne sponsor olduğu gerekçesiyle sosyal medya kullanıcıların tepkisini çeken Turkcell, erişim yasağı talebinin ötesine geçerek, bir kullanıcıya manevi tazminat davası açtı.

 

MEDYADA GERİCİLİK

 

“Mizah” dergisi olduğu iddiasında bulunan “Misvak” dergisinde, “Şahin Güneş” tarafından Haziran Direnişi'nin yıl dönümünde Berkin Elvan'ı hedef alan insanlık düşmanı bir karikatüre yer verildi.

 

Yeni Şafak gazetesinde “Özel haber” olarak yayınlanan ve “Diyanet'in zor ve acılı bir tarihi var.” başlığını taşıyan haberde,  Diyanet İşleri Başkanlığı şeyhülislamlık makamının devamı olarak gösterildi ve haberde “Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinden sonra ihdas ettiği 'Müftil Enam'lara kadar uzanıyor. Daha sonra Şeyhülislamlık makamı kurulmuş ve din işleri, yargı ve eğitim işleri kendilerine bağlanmıştı. Cumhuriyet dönemine kadar geçen sürede 127 Şeyhülislam görev aldı Osmanlı Devleti'nde. Bunlardan ikisi idam edildi, yüze yakınının da görevlerine son verildi.” ifadelerine yer verildi.

 

Trabzonspor'un İsmailağa cemaatine yakınlığı ile bilinen futbolcusu Aykut Demir'e sakalını kesmesini söyleyen Ersun Yenal, Yeni Akit gazetesi tarafından hedef gösterildi.

 

Yeni Akit gazetesi yazarı Ali Erkan Kavaklı tarafından yeni ders programı ve öğretmen yetiştirme projesi önerisinde bulunuldu. Kavaklı'ya göre “Muhteşem Yaratıcı’ya iman eden, ona itaat ve ibadet etme şuurunda bir gençlik yetiştirmek için ders programlarının yeniden yazılması şart.”

 

EĞİTİM ALANINDA GERİCİLİK

 

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine “komünist ve ateist öğretmenlerin defterini dürün” sözlerinin sahibi Vefa Bardakçı atandı.

 

Beylikdüzü'nde teknik meslek liseleri yılsonu etkinliği kapsamında düzenlenen "Liseler Arası Saç Tasarım" yarışması, Beylikdüzü İlçe Milli Eğitim Müdürü Yafes Bakırcı tarafından "mahrem" bulundu. Bakırcı, salona erkek öğrencilerin alınmamasını istedi.

 

İstanbul'da, kaymakamlıklar aracılığıyla okullara gönderilen talimatla, öğrencilerin fetih kutlamasına katılımı talep edilirken, talimatta “Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacakları İstanbul'un Fethi'nin 563. Yılı ‘Büyük Fetih Kutlaması’ programı düzenlenecektir. Söz konusu programa, okulunuz/kurumunuz yöneticileri, öğretmenler, lise ve dengi okul öğrencileri davetli olup, katılımın sağlanması için gerekli duyurunun yapılması hususunda gereğini rica ederim” ifadelerine yer verildi.

 

İstanbul'da, okul idarelerinin öğrencilere “Büyük Fetih Kutlaması” mitingi afişi astırdığı ve broşürü dağıttırdığı, birçok okulda mitinge katılacak olan öğrencilere okulun ilk günü için idari izin sözü verildiği ortaya çıktı.

 

Avcılar Borusan Ortaokulu duvarına asılan afişleri kaldıran bekçilerin AKP ilçe teşkilatı üyesi olduğu iddia edilen bir grup tarafından darp edildiği, okul yöneticilerinin bekçilere sahip çıkmadığı iddia edildi.

 

İstanbul’un Sultanbeyli, Sancaktepe, Kartal gibi ilçelerinde ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından İmam hatiplerin tanıtılması amacı ile imam hatip ortaokullarına gezi düzenlemesine yönelik yazı gönderildi.

 

Milli Eğitim Teşkilat Yasası’nda değişiklik yaparak Maarif Vakfı kurulmasını öngören yasa tasarısı, Milli Eğitim Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı.

Yasanın bir boyutu, 2 bin 507 maarif müfettişinin görevden alarak, yerlerine mülakatla atama yapılmasını içeriyor. Eğitim-Sen tarafından hazırlanan raporda, laik düşünceye yakın olan müfettişlerin tasfiye edileceği, keyfi uygulamaların, kaçak ve resmi olmayan kurumların artacağı ve eğitimin daha da dinselleşeceği ifade edildi.

 

Anadolu İmam Hatip Liseleri müfredatına İspanyolca dersinin eklenirken, müfredat düzenlemesinin gerekçesi “Orta ve Güney Amerika'daki ülkelerde İspanyolca konuşan yaklaşık 7 milyon Müslüman nüfus bulunduğu dikkate alınarak, İspanyolca dil eğitimi alan ve Türkiye'de özgün bir model olan imam hatip liselerinden mezun olacak öğrencilerin, bu ülkelerdeki Müslüman topluluklarla ilişkilerin güçlendirilmesinde rol almalarının, ekonomik ve sosyal ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamaları” olarak belirtildi.

 

TUBİTAK MAM Gebze Yerleşkesi'nde “Helal Gıda Çalıştayı” gerçekleştirildi.

 

Nur Cemaati’nin Kurucu Lideri Said Nursi'nin, Osmanlı’nın son dönemlerinde “Eğitim öğretimi Doğu’ya medrese kapısı ile sokmak” için kurmayı planladığı ancak Birinci Dünya Savaşı nedeniyle gerçekleşemeyen “Medresetüzzehra (Zehra Üniversitesi)”nin devlet üniversitesi olarak kurulmasına ilişkin yasa tasarısı hazırlandı.

 

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erbay Bardakçıoğlu'nun, İstanbul'un fethinin 563'üncü yıl dönümünde sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı mesaj nedeniyle açığa alındığını duyurdu.

 

İsmailağa cemaatine bağlı Abdülmetin Balkanlıoğlu, Bursa Uludağ Üniversitesi Kampus Camiisinde akşam namazının ardından “cami sohbeti” düzenledi.

 

İmam hatip okuluna dönüştürülen Şişli 19 Mayıs Ortaokulu tarafından düzenlenen "Namazın Yansıttığı Örnek İmam Hatipli" adlı "proje"nin sponsoru, AKP Şişli İlçe Başkanı Ömer Fuat Günday oldu.

 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NIN GERİCİLİK ADIMLARI

 

Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm tarafından yapılan açıklamada, “Lokantacı kardeşlerimiz de, bütün müminler de bu işte çok gönüllüdür biliyorum. Lokantalarının camlarını perdeyle kapatır ve yemekleri mazeret gruplarına içeride verirler.” ifadelerine yer verilerek, Ramazan ayında kentteki lokantaların perdelerini kapatmalarını istendi.

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından karşılanan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, ziyarette önümüzdeki döneme ilişkin Diyanet’in faaliyet alanlarının genişletilmesi hususunda müzakerelerde bulunacaklarını söyledi.

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi tarafından hayata geçirilen "Farkındayım Yanıbaşındayım" projesi kapsamında eğitim gören Suriyeli öğrencilerin mezuniyet törenine katıldı. Tören haberinde yer alan fotoğraflardan, eğitimin dini bir nitelik taşıdığı, ayrıca tüm kız öğrencilere türban taktırıldığı görüldü.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Kur'an radyosunun ardından, Risalet Radyosu'nun açılacağı duyuruldu.

 

DEVLET KURUMLARINDA VE YEREL YÖNETİMLERDE SİYASETTE GERİCİLİK

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜRGEV'in kuruluşunun 20. yılı için düzenlenen etkinlikte "Nüfus planlamasıymış, doğum kontrolüymüş. Hiçbir Müslüman aile böyle bir anlayış içinde olamaz. Allah ne derse, Peygamberimiz ne derse o. Burada birinci görev annelerdedir." ifadelerini kullandı.

 

İstanbul Yenikapı Miting Alanı'nda düzenlenen “Büyük Fetih Kutlaması” mitinginde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İstanbul 563 yıl önce fethedildi. Ama şundan emin olun, bu fethin hesaplaşması 563 yıldır bitmedi.” ifadelerini kullandı.

 

Uganda ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından övülen Emin Paşa'nın, "Afrika'daki İngiliz sömürgecilerinin paşası" olarak nitelendirildiği ortaya çıktı.

 

Eskişehir'de,  kültür merkezi olarak faaliyet gösteren Kurşunlu Külliyesi'nde belediye tarafından düzenlenen dans gösterileri, AKP Kadın kolları tarafından protesto edildi. AKP Eskişehir Odunpazarı İlçe Kadın Kolları Başkanı Esma Çakır, yaptığı açıklamada, "Bir daha külliyede dansa, tangoya, çaçaya asla ama asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.

 

Sağlık muhabirleri ile bir araya gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından “Suni bir algı ile entelektüel ortam oluşturup ihtiyaç yokken doğum yapacak bir kadını ameliyat ederek çocuğunu tabi yoldan doğurmasını engellemek bana göre bir insanlık suçudur.” açıklamasında bulunuldu.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında sözleşmeli personel alımı için yaptığı mülakatta “Kaç çocuk yapmayı düşünüyorsun? Namaz kılıyor musun? Cemaate karşı ne düşünüyorsun? Cemaate karşı Cumhurbaşkanımızın tutumunu beğeniyor musun? “Dünya 5’ten büyük” kimin sözüdür? Başkanlık sistemi ülkemiz için iyi olur mu? Türkiye’nin Suriye politikası doğru buluyor musun? Herhangi bir partiye üye misin?” şeklinde sorular yöneltildiği iddia edildi.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen “Başkanlık Sistemi” panelinde, cumhuriyetin halkın değerlerini taşımadığını iddia eden AKP milletvekili Metin Külünk konuşmacı oldu.

 

Gençlik Ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç tarafından, sosyal medya hesabında "KYK'lı gençlerimiz, Türkiye'mizin dört bir yanında sabah namazlarında buluşuyor” mesajı paylaşıldı.

 

Kredi ve Yurtlar kurumuna bağlı çeşitli yurtlarda, fetih kutlamaları düzenlendi.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesindeki Yurtkur Beslenme Bilgi Platformu tarafından, Kayseri’de devlete bağlı üniversite yurdu olan Şule Yüksel Şenler Kız Öğrenci Yurdu’nda, cips ve dondurma yemenin haram olduğunu ifade eden bir broşür dağıtıldı.

 

Sakarya'da Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı devlet yurtlarında, dini değerler sertifikası dağıtımı yapıldı.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın desteklediği proje "Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği" tarafından yürütülen Selahattin Eyyubi İzinde Projesi kapanış etkinliğinde Kudüs gezisi çekilişi yapıldı.

 

Fettullah Gülen hareketi ile bağı bulunan çeşitli vakıf üniversitelerine, “eğitim tesisi” yapılması amacı ile kamu arazilerinin bedelsiz olarak tahsis edildiği, tahsis edilen arazilerde ticari alan ve konut yapımı ile ticari kazanç elde edildiği ortaya çıktı.

 

IŞİD'in Gaziantep sorumlusu olduğu iddia edilen ve yapılan operasyonda üzerindeki canlı bomba yeleğini patlatarak ölen Yunus Durmaz'a ait muhasebe defterinde, örgüt üyelerinin maaşa bağlandığı, örgüt üyelerine kira, elektrik ve su yardımında bulunulduğu, kayda göre aylık masrafın  25 bin 197 dolar olarak not edildiği ortaya çıktı.

 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut tarafından TRT Haber'de yapılan açıklamada, “Balkanlar'da, Afrika'da, Orta Asya'da, Ortadoğu'da halkın 'İstanbul'dan nasıl yönetiliriz'i konuştuğunu” iddia etti.

 

Çorum Belediyesi ile Davulcular Derneği arasında belirlenen 43 kişinin Ramazan boyunca başlarına fes takıp, 'Mehter Marşı' çalması konusunda bir protokol imzalandı.

 

VAKIF VE DERNEK ETKİNLİKLERİNDE GERİCİLİK

 

Kadınlara ve çocuklara yönelik ifadeleri ile tepki çeken Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız'ın, internette yer alan ve 6 yaşındaki çocuğun evlenebileceğine ilişkin sözlerinin yer aldığı videoyu, “ticari hakları zarar gördüğü için” kaldırmak istediği ortaya çıktı.

 

İsmail Ağa cemaati olarak bilinen grup, “Fetih Kutlaması”nın yapıldığı  İstanbul Yenikapı Miting Alanı'na "Şeyhimiz Mahmut Efendi, Yiğidimiz Recep Tayyip Erdoğan" pankartı taşıyarak yürüdü.

 

Nurettin Yıldız, Gaziantep'e yapmış olduğu gezide, yasaklanmış olmasına karşın açıkça “medrese” ziyaretlerinde bulunduğunu duyurdu.

 

HUKUK ALANINDA GERİCİLİK

 

Sosyal medya hesabından fetih kutlamalarını eleştiren yönetmen Mustafa Altıoklar'a, "Cumhurbaşkanına hakaret" ile "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlamalarıyla soruşturma başlatıldı.

 

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından, “güven sarsıcı davranışlarda bulunduğu” gerekçesiyle eşini döven kocayı haklı gören ve kadının kendisini döven eşine 10 bin TL tazminat ödemesine ilişkin bir karar verildi.

 

ÇOCUK İSTİSMARI

 

Bingöl'de bulunan Özgürder'e ait Çocuk Kulübü'nde, türbanlı ve takkeli yıl sonu gösterisi düzenlendi.

 

Kahramanmaraş'ta, Suriyeli çocukların 5 TL yevmiye karşılığında günde 12 saat çalıştırıldığı ortaya çıktı.

 

Diyarbakır'da bir ilkokulda ücretli öğretmenlik yaptığı dönemde, kız öğrencilere cinsel istismarda bulunduğu iddiası ile tutuklanan öğretmen, ifadesinde “Sevgim o kadar ileri gitmişti ki, canım kaynadı.” dedi.

 

GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİ

 

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ankara Şubesi, 29 Mayıs Pazar günü, Ankara Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda gericiliğe karşı "Aydınlık Türkiye buluşması"nı gerçekleştirildi.

 

29 Mayıs Pazar günü, İstanbul'da, Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde, eğitimde dinselleşme ve imam hatip dayatmasına karşı eğitim emekçilerini, velileri, öğrencileri bir araya geldi.

 

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi tarafından İzmir Bornova Uğur Mumcu Kültür Sanat Merkezi'nde "Türkiye İslam Devleti Olmayacak" başlıklı bir etkinlik gerçekleştirdi.

 

Gericiliğe  Karşı Aydınlanma Hareketi tarafından, “Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Rapor” hazırlandı. Rapor, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın AKP eli ile nasıl güçlendirildiğini, laiklik ilkesinin nasıl ayaklar altına alındığını tüm detayları ile gözler önüne seriyor.

 

İstanbul 4. Levent'teki İsmail Tarman Ortaokulu'nun "imam hatip" yapılmak istenmesine karşı veliler sokağa döküldü.  Veliler, okullarının imam hatip okulu yapılmasına karşı imza kampanyası başlattılar.

 

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, TÜRGEV'in 20.yılı amacı ile düzenlenen etkinlikte cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından doğum kontrolüne ilişkin olarak sarf ettiği sözlere, “Doğum Kontrolü Bir İnsanlık Hakkıdır!” başlıklı bir açıklama ile yanıt verdi.

 

 

Aydınlanma Hareketi