GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİ

HAFTALIK DEĞERLENDİRME RAPORU

( 25 Haziran 2016 – 01 Temmuz 2016 )

ENSAR VAKFI VE ENSAR VAKFI'NA SAHİP ÇIKANLAR

 

İstanbul Dudullu’da Özel Ensar Dudullu Anaokulu’nda yaz okulu kapsamında çocuklara verilecek dersler arasında “Değerler Eğitimi, Adab-ı Muaşeret” gibi dersler de bulunuyor.

 

MEDYADA GERİCİLİK

 

Kendilerini “Türkiye'nin En Büyük İslami YouTube Kanalı” olarak tanıtan Sözler Köşkü adlı YouTube kanalı; bilimin İslam’ın malı olduğunu, ateistlerin %71’inin Allah’a inandıklarını ve mahalle baskısından dolayı namaz kılan ateistlerin olduğunu açıkladı.

 

Ahsen TV isimli gerici kanal, hafta hayatını kaybeden ilahiyatçı ve yazar Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk'ü hedef alan bir röportaj yaptı. “Nar'ı bol olsun, sıra Müjdat Gezen'de” ifadeleri kullanıldı.

 

Gerici kanal Ahsen Tv bir çekime daha imza attı. Tv muhabiri metalci gence cehennem ateşini çakmak yardımıyla uygulamalı olarak göstermeye çalıştı.

 

Yeni Şafak yazarı Cemile Bayraktar: Zekâtı, kurbanı, sadakayı İHH'ya; oyu Erdoğan & Ak Partiye verdik, derdimiz olursa söylenir, olmazsa oy da, yardım da helâl olsun der yan yana yürürüz" dedi.

 

EĞİTİM ALANINDA GERİCİLİK

 

Bursa Cavit Çağlar Ortaokulu'nda öğrencilere dağıtılması için okula bırakılan, içinde "Ölü ve hayvanla cinsel ilişkiye girmenin orucu bozacağı" yazılı olan kitaba ilişkin okul müdürü, "Kitabın yetişkinlere uygun olduğunu gördüm, çocuklara dağıtmadık" dedi.

 

İstanbul'da meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki depremin ardından Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde öğretim görevlisi Eyüp Çavuşoğlu, depremin Ramazan ayında oruç tutmayan, namaz kılmayanlar yüzünden olduğunu savundu.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Düzce Gençlik Merkezi’nde “Yaz okulu projesi” kapsamında küçük çocuklara harem selamlık sınıflarda Kur’an dersi verildiği Gençlik Merkezi’nin resmi twitter hesabından yayınlandı.

 

İstanbul Sultangazi’de Özel Bir Dünya Anaokulu'nda yıl sonu töreninde "hatim indiren" çocuklara taç takıldı, peygamberin sözleri ezberden okutuldu ve karneler yalnızca gözleri görünen ve öğretmen olduğu söylenen kara çarşaflı bir kadın tarafından dağıtıldı.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Osmaniye kampında öğrencilere, Diyanet görevlileri tarafından din eğitimi veriliyor.

 

Bursa Osmangazi İlçesi'nde bulunan Hasan Ali Yücel Anadolu Lisesi 10'uncu sınıf öğrenicisi Begüm Özkan ve 2 arkadaşı, karne töreninde Mustafa Kemal Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okudukları için disipline sevk edildi.

 

Sinop Anadolu İmam Hatip Lisesi tanıtım videosunda "İmam hatipli olmak iffetli olmaktır" ifadelerine yer verildi.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Osmaniye Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nde teravih namazı öncesi gençlerle toplu dua edildi.

 

KYK, yurtlarda gerçekleşen ve öğrencilerin katılmaya zorlandığı gerici etkinliklerin katılım sayılarını yayınladı: 58.643 Dini ve Değerler Eğitim kursları,9.430 Osmanlıca kursları, Talha Uğurlu ile Benim Tarihim ve Yavuz Bahadıroğlu ile Tarihi yazanlar 32.718, Vefa Günleri 12.306, Yaşayan Hazineler 4.265 Temtik Kış Kampları 900, İncir Çekirdeği Kültür Sanat Söyleşileri 3.025, İslam Tarihi sohbetleri 2.583, Dış Politikada Türkiye’nin Rotası 4.341, Tiyatro(Yunus Emre Aşkın Yolculuğu\ Asr-ı Saadet) 898, Dijital Hayat 10.288, Kuranı Kerim kursları 28. 584, kariyer sohbetleri 91.707.

 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NIN GERİCİLİK ADIMLARI

 

Diyanet'ten "Cem evi" sözünü kullanılmayacağını imamlara telefon mesajı olarak ilettiği öğrenildi.

 

Kayseri’nin Hacılar İlçesi'nde bir camide görevli bir imamın makatından salatalık parçası çıkması üzerine müftülüğün imam hakkında soruşturma açtığı öğrenildi.

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in katılacağı “Kadir Gecesi Özel” programının duyurusunda "dingorevlileri.com" sitesi, "Kadir Gecesi’nde Ayasofya’dan Kur’an Ve Tekbir Sesleri Yükselecek" şeklinde yazdı.

 

Gericilerin büyük kaygısı: İspanya’da İslam’ı öğrenmek isteyen öğrencilerin engellenmesi oldu. dingorevlileri.com sitesinin haberine göre İspanya İslam Toplumları Birliği, okullarda Müslüman öğrencilerin diğerleriyle eşit haklara sahip olmasını, İslam dersi verilmesini ve buna ilişkin öğretmen sayısının artırılmasını istedi.

 

DEVLET KURUMLARINDA VE YEREL YÖNETİMLERDE SİYASETTE GERİCİLİK

 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) öğretmenlerin seminer döneminde incelenmesi ve tartışması istenen kitapların arasında tek zorunlu kılınan ve birinci sırada yer alan "Türkiye'de Maarif Davası" kitapta, Alevilik inancı için; 'Çürütülmüş zihniyetin harabesidir" ifadesi kullanılıyor.

 

Numan Kurtulmuş: “Osmanlı'dan sonra, Türkiye'de maalesef bir zulüm tarihi oldu. Doğru dürüst cemaat yok, imam yok. Çok şükür o zamana göre değişim oldu. Ancak hâlâ manevi oranda camilerimizin içinin boş olduğunu özeleştiri olarak söylüyorum. Çok mesafeler alındı ama hâlâ büyük eksiklikler var. Bırakın insanlar camilerde evlensin, düğünlerini camilerde yapsın” dedi.

 

LGBT aktivistlerinin yürüyüşlerini takip eden İtalyan gazeteci Alberto Tetta Twitter hesabından "İstiklal girişinde basın kartımı gösterince kontrol yapan polis: Türkiye aleyhine haber yapma yoksa vururum" diye yazdı.

 

İçişleri Bakanlığı, okuma-yazma bilmeyenler için açılan kursa inceleme başlattı. İnceleme kapsamında, “Merkezin başına herkes tarafından Marksist-Leninist ve ateist olarak bilinen birinin getirildiği” iddiasıyla rapor istendi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Maarif Vakfı ile ilgili kanunu onayladı.

 

Kağıthane Milli Eğitim Müdürlüğü, iftar yemeğine katılmayan aday ve danışman öğretmenlerin mazeretlerini talep etti. Mazeretlerin, inceleme ve soruşturma konusu yapılacağı resmi yazıda belirtildi.

 

Başbakan Binali Yıldırım, köy muhtarları ile il ve ilçe müftülerine evlendirme yetkisi verileceğini açıkladı. AYM daha önce AKP desteğiyle imam nikâhı kıymak için önce resmi nikâh kıyma şartını kaldırmıştı.

 

Başbakanlığın internet sitesindeki çocuk bölümünün yer aldığı www.cocuk.basbakanlik.gov.tr adresinde laiklik tanımı eklendi. Anayasa’da olmayan bu tanım internet sitesinde “Her ferdin istediği inanca sahip olabilmesi, ibadetini yapabilmesi ve dini inançlarından dolayı diğer vatandaşlardan farklı bir muameleye tabi tutulmaması” olarak yer aldı.

 

TÜBİTAK geride bıraktığımız eğitim-öğretim döneminde bilim fuarlarından sergilenen  projelerden bazıları: Tatvan’da Aile Kurma Anlayışında Değişim “Allah’ın Emiri Peygamberin Kavliyle” projesi, “Havadis-i Fetih” Projesi, “Bitlis Manileri” Projesi, “Leke Çıkaran Turp” Projesi, Sosyal Medyada Dört Nala “ Deli Putin” Projesi, “İmam Hatip Ders Kitapları Tasarımı (ingilizce)” Projesi.

 

Altan Tan, kişisel Twitter hesabından paylaştığı iletide Diyarbekir'de idam edilen Şeyh Said Palovi ve 46 arkadaşının râhmetle andığını yazdı.

 

HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, HDP’ye oy verenlerin yüzde 95’inin “Müslüman Kürt halkı” olduğunu, “Müslüman Kürt halkının haklı bazı beklentileri vardır. Parti olarak bu beklentileri dikkate almak zorundayız” dedi.

 

Türkiye-İsrail ilişkilerine dair de konuşan Erdoğan, İHH'nin Mavi Marmara konusundaki tepkilerine dairse "Türkiye’den böyle bir insani yardımı götürmek için günün Başbakanı’na mı sordunuz? diyen Erdoğan, "biz burada uluslararası bazda bir adım atıyoruz" diyerek kendisini savundu.

 

İTÜ Denizcilik Fakültesi mezuniyet törenine Başbakan Binali Yıldırım'ı da davet etti. Olası protestoların önüne geçmek için törene katılacak olanlar özel davetiyeyle çağrıldı. Törene katılmak isteyenler güvenlik soruşturmasından geçirildi.

 

Erzurum Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Aziziye Tabyası'nda şehit aileleri ve gazilere iftar yemeği verdi. Protokol bölümündeki yer tartışması nedeniyle kavga çıktı.

 

Elazığ’da bir sosyolog, 2014 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yurtta kalan zihinsel engelli kadını istismar etti. Dönemin Bakanı Ayşenur İslam imzalı belge ile “işleme gerek yoktur” kararı verildi ve konu savcılığa bildirilmeden kapatıldı.

 

AKP'li meclis üyesi Selim Yağmur, 2014 yılında Facebook hesabından saldırı altındaki IŞİD militanlarına destek vererek "İŞİD iyi ki varsın... Allah kurşununu azaltmasın." yazdı.

 

Eski CHP milletvekili İhsan Özkes: "Müftülerin nikah kıyması demokrasinin güzelliği olarak görülmelidir, yeni bir tartışma ve ayrışma nedeni olmamalıdır” dedi.

 

IŞİD’in Antep sorumlusuyken düzenlenen operasyonda kendisini patlatan Yunus Durmaz’ın onlarca Alevi köyü, cem evi ile dernekleri tek tek fişlediği, ÇYDD ve ADD gibi kurumların adreslerini çıkardığı ortaya çıktı.

İstanbul Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, Kadir Gecesi'nde 10 bin hatim ve 100 bin dua ile Dörtyol Meydanı'nda buluşacaklarını ve 10 kişiyi çekilişle Umre’ye göndereceklerini duyurdu.

 

VAKIF VE DERNEK ETKİNLİKLERİNDE GERİCİLİK

 

Sinop ve Gaziantep'ten kovulan Nureddin Yıldız, ‏gerici Sosyal Doku Vakfı'nın Trabzon'daki "Mülk Allah'ındır" kampını ziyaret etti.

 

İstanbul Üniversitesi'nde gerici Önder Vakfı'nın  'Çocuk Üniversitesi' dersleri devam ediyor.

 

HUKUK ALANINDA GERİCİLİK

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Çağlayan Adliyesi'ndeki hakim ve savcıları Kuran okuma etkinliğine çağırdı.

 

Sivas Katliamı davası zaman aşımına uğraması sonrası Anayasa Mahkemesi'nde. Dosyaya bakacak olan AYM üyeleri arasında hakim Celal Mümtaz Akıncı'nın dava sanıklarının avukatı olduğu ortaya çıktı.

 

Terör örgütü IŞİD’in 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı önünde yaptığı ve 102 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına ilişkin savcılık iddianamesi tamamlandı. İddianamede, aralarında Gaziantep’te kendini patlatan örgütün Antep Emiri Yunus Durmaz ve Halil İbrahim Durgun ile birlikte toplam 18 kişi hakkında takipsizlik kararı verildi.

 

GÜNLÜK YAŞAMDA GERİCİLİK

 

Çocuk istismarına fetva veren Nurettin Yıldız: İnsanlık, kıyamete kadar Müslümanlara emanettir. İnsanlık, batı kültürüne emanet edilecek kadar değersiz değildir.

 

İzmir Metrosu'nda İspanyol Sanatçı Almacino Gonzales Andres’in "Müzisyen" adlı heykelini Mayıs ayında parçalayan AKP'li Serdar Kelçe, serbest kaldıktan sonra, yerine konan esere bir saldırı girişiminde daha bulundu.

 

ÇOCUK İSTİSMARI

 

Aydın'ın Köşk İlçesi'nde yaşayan 14 yaşındaki İ.N.K. aynı evde yaşadıkları eniştesi M.D.'nin (27), kendisine cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla Köşk İlçe Emniyet Amirliği'ne şikayette bulundu.

 

GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİ

 

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Akdeniz Kız Öğrenci Yurdu'nda yemek fiyatlarındaki artış, ranzalarda korkuluk olmayışı, odaların bakımsızlığı, içeriye su dahi alınmaması gibi nedenlerle, yemekhanede çatal kaşıkla masaya vurup eylem yaptığı için yurttan atılan 8 kız öğrenciden mahkemeye giden 5'i için yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

 

Denizli Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan öğrenciler keplerini havaya fırlatarak diploma sevinci yaşadı. Mezun olan bir grup öğrenci, sahnede "Diplomamız da tam, kadınlığımız da" yazılı pankart açtı.

 

İstanbul Tabip Odası İnsan Hakları Komisyonu’ndan Dr. Ardıl Bayram Şahin, imamın tıbbi bir durumdan dolayı hastaneye başvurduğunu belirterek Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Hasta Hakları Yönetmeliği’nde hastanın kişisel bilgisinin basına sızdırılmasının suç olduğunu belirtti.

 

İstanbul Acıbadem'de bulunan Özdemiroğlu Ortaokulu'nun imam hatipleşmesine karşı bir eylem gerçekleşti. "Zorunlu din dersleri zorbalıktır", "Çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz" ve "İmam Hatipler kapatılacak" yazılamaları yapıldı. Eylem ilgi görürken bölge halkı okullarını geri almakta kararlı olduklarını bir kez daha ilan etti.

 

Danıştay Savcısı, Ankara Barosu’nun açtığı davada yılbaşı sepetlerine getirilen alkol ve tütün yasağını "ucu açık idari düzenleme; hukuka aykırı" diye nitelendirerek iptalini istedi.

 

Ankara Dikmen Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde Nisan'da yola çıkan, 4-6 ve 7-12 yaş grubu çocuklar ile ebeveynleri için düzenlenen Aydınlanma Okulu ilk mezunlarını verdi.

 

Adana NHKM'de çocuklara ve yetişkinlere evrim atölyeleri düzenlendi.

 

Bursa Nilüfer'de Cavit Çağlar Ortaokulu'na imam hatip sınıfı açılacağı haberi üzerine harekete geçen veliler, yaz tatili ve sıcak demeden İhsaniye Pazar Alanı'nda stant kurarak imam hatip sınıfına karşı imza toplamaya başladı. İmzalar Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ulaştırılacak.

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin 2016 mezunları, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla Prof. Dr. Zeynep Sayın Balıkçıoğlu’nu işten çıkaran Bilgi Üniversitesi rektörü Mehmet Durman’ı protesto etti. Rektör konuşurken arkalarını dönen öğrenciler, alkışlayarak ve yuhalayarak protesto etti.

 

İzmir'in Menderes ilçesinde, 2 yıl önce yaşları 6 ile 11 arasında değişen 6 kız öğrencisine 'porno film izlettiği' ve 'cinsel istismarda bulunduğu' iddiasıyla 102 yıl hapsi istenen emekli öğretmen müdür Adil Ş. tutuklandı.

 

“Medeni Kanunuma Sahip Çıkıyorum” kampanyası çerçevesinde 1 milyondan fazla imza toplayan İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), kampanyanın sonuçlarını, topladıkları imzalarla birlikte TBMM’ye gönderdi.

 

İzmir Buca'da Hüseyin Avni Ateşoğlu Ortaokulu için yapılan ek binanın imam hatip okuluna dönüştürülmesine karşı mücadele eden veliler ve mahalle halkı, hukuk mücadelesini kazandı. İmam hatip tabelası indirildi, yerine ortaokul tabelası asıldı.

 

Mili Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenler için düzenlediği yaz seminerleri programına, Nurettin Topçu'nun "Türkiye'nin Maarif Davası" kitabının eklenmesine tepkiler sürüyor. Bursa ve Çanakkale'de öğretmenlerin zorunlu "Nurettin Topçu" seminerini terk etmesinin ardından Çorum Eti Anadolu Lisesi'nde de bazı öğretmenler dayatmayı protesto ederek seminere katılmadı.

 

 

 

Aydınlanma Hareketi