GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİ

HAFTALIK DEĞERLENDİRME RAPORU

( 22  Temmuz 2016 – 29 Temmuz 2016 )

ENSAR VAKFI VE ENSAR VAKFI'NA SAHİP ÇIKANLAR

 

Tecavüz skandalıyla gündeme gelen ve büyük tepki gören Ensar Vakfı'na uygulanan vergi muafiyetinin sürüyor.

 

MEDYADA GERİCİLİK

 

Yeni Şafak yazarı Osman Akkuşak köşe yazısında Fransız Devrimini konu aldı. Yazıda şu ifadeler yer aldı: "bu Fransız ihtilâli var ya: 1789 yılında patlamış ışıklarını temiz kirli tozlu etkilerini evvelâ Avrupa'daki komşularına sonra da bütün dünyaya yaymıştır.."

 

"Aziz okuyucular, bu Fransız ihtilâli uzun bir hikâyedir.. çeşitli sayfaları, çeşitli safhaları vardır.. ibret alabilene ne mutlu!.. bu vesile ile bu kritik günlerde vatanımızın selâmeti adaletin ve vicdan ölçülerinin zayi edilmemesi, hizmet ve vazife adamlarının hasenatının yok sayılmaması gibi sağlıklı tavırlar ve sağlıklı icraat, ayrıca devletimiz ve hükümetimize karşı vazifelerimizin göz ardı edilmemesinin de en ehemmiyetli bir sorumluluğumuz olduğunu kaydetmek lüzumunu duyuyoruz..."

 

Saray tarihçisi İlginç  Kadir Mısırlıoğlu, “Erdoğan’ın Muhammedi Bir Kalbi Vardır” dedi.

 

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Ülke TV'de yayınlanan "Sıradışı" isimli programa katılan eski CHP'li Savcı Sayan, 15 Temmuz'da gerçekleşen darbe girişimi hakkında "tiyatro" yorumunda bulunanlara canlı yayında küfürler yağdırdı.

 

Gerici Yeni Akit Gazetesi ODTÜ’lü öğrencilerin darbeye karşı yazdıkları bildiriyi hedef aldı. ODTÜ’lü öğrencileri “cahil ve alçak” olarak nitelendirdi. “ODTÜ'lü öğrenciler, darbe girişiminin püskürtülmesinden günler sonra, yaşananlara ilişkin bir bildiri yayınladı. Yayınlanan bildiride, darbe girişimine karşı meydanlara inenler için yapılanların demokrasi için yapılmadığı iddia edildi. Bildiride, camilerden okunan selalardan duyulan rahatsızlık da açık bir şekilde ifade edildi.”

 

Gerici Yeni Akit Yazarı Atilla Özdür, Metrobüslerdeki aşırının da aşırısı izdihamın, özellikle kadın vatandaşın ruh ve beden  sağlığı üzerinde yol açtığı aktif veya sinsi hastalıklara karşı tek çarenin kadınlara tahsis edilmiş “özel pembe katar” olduğunu yazdı.

 

EĞİTİM ALANINDA GERİCİLİK

 

Manisa Manolya Meydanı'ndaki "Demokrasi Nöbeti"nde kürsüye çıkan Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Fethullah Gülen’i kastederek, “Bu hareketin başındaki kişi, aslında millete ve devlete darbe yapmadı. Bu hareketin başındaki kişi Allah’a karşı darbe yapmaya çalıştı. Bu Allah’a karşı bir kalkışmadır” dedi.

 

Adana Emniyet Müdürlüğü’ne Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Meslek Yüksek Okulu’nda eğitim gören ’Çaça’ lakaplı Ayça Ö. ile erkek arkadaşı 38 yaşındaki Muhittin T.’nin, kız öğrencileri para karşılığı erkeklere pazarladığı ihbarı yapıldı. 3 ay boyunca teknik takip yapan ekipler, Ayça Ö.’nün, maddi durumu iyi olmayan öğrencilere parasal yardım yaparak güvenlerini kazandıktan sonra, fuhuş teklifinde bulunduğunu belirledi. İddiaya göre Ayça Ö., tuzağa düşürdüğü çeşitli fakültelerde eğitim gören 8 öğrenciyi daha sonra ’Ailenize haber veririm, sizi okuldan attırırım’ tehditleri ile fuhuşa devam etmesini sağladı.

 

Ankara'da bulunan Hatice Hikmet Oğultürk Mesleki Lisesi’nde öğretmenlik yapan Eğitim Sen üyesi Gülcan San Alkaya, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti içerisinde yapılanan Fethullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması ile işbirliği içerisinde hareket ettiği, üyesi olduğu veya yardımda bulunduğu' gerekçesiyle açığa alındı.

 

15 Temmuz darbe girişimine katılan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın yaveri Levent Türkkan'ın “1989’da, Işıklar Askeri Lisesi sınavlarına girdim. Bana sınav olmadan bir gece önce bir Cemaat evinde soruları getirip verdiler” ifadesi yetkilileri harekete geçirdi. Son 36 yıldaki askeri sınavlar incelenecek.

 

Tunceli Üniversitesi’nde Doç. Dr. Candan Badem Tarih Bölümü Başkanlığı görevinden alınırken, Doç. Dr. Veysel Demir de üç ay uzaklaştırma cezasına çarptırıldı.

 

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde merkezi kütüphane ile fakülte ve yüksek okullarında "FETÖ ile bağlantılı kitaplar" toplatılarak imha edildi.Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Bu kapsamda Cumhuriyet Üniversitesi'nde oluşturulan bir komisyon tarafından üniversitemiz bünyesinde bulunan başta Merkezi Kütüphane'de, fakülte, enstitü, yüksek okul, meslek yüksek okulu ve bölüm kütüphanelerinde bulunan paralel yapı lideri ve sempatizanları tarafından yazılan tüm kitap, dergi vb. yayınlar toplanmış ve imha edilmiştir." denildi.

 

Çanakkale'de, Eğitim-İş Şube Başkanı ve Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi gönüllüsü öğretmen Ahmet Mantaş, "FETÖ" operasyonu bahane edilerek açığa alındı. Gerici uygulamalara karşı itirazlarıyla tanınan ve Merkez Ortaokulu'nun imam hatibe dönüştürülmesine karşı mücadele eden Mantaş'ın cemaatle ilişkilendirilmesine tepki yağdı.

 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NIN GERİCİLİK ADIMLARI

 

Diyanet İşleri Başkanlığı darbe girişimi sonrası görevden uzaklaştırılan personel sayılarını açıkladı. DİB: "İlk etapta 492 personel görevden uzaklaştırmıştı. Bugün açığa alınanlarla birlikte toplam 1.112 personel görevlerinden uzaklaştırılmıştır."

 

DEVLET KURUMLARINDA VE YEREL YÖNETİMLERDE SİYASETTE GERİCİLİK

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu programda 15 Temmuz gecesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Gökçek Fethullah Gülen'in insanları "üç harfliler" ile kontrol altına aldığını iddia ederek, kendisine de hediyeler göndererek bunu denediğini söyledi.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ağrı Gençlik Merkezi’ne ait resmi twitter hesabından bir yetişkin ve etrafında çeşitli yaş aralığında gençlerin yasin okuduğu fotoğrafı paylaştı.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne ait resmi twitter hesabından kuran-ı kerim kurslarının devam ettiğini duyurdu.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Şanlıurfa Gençlik Merkezi, Şanlıurfa Rabia Meydanında Nihat Hatipoğlu eşliğinde “Demokrasi” Nöbetinde buluştu. Kurumun resmi twitter adresinde Nihat Hatipoğlu’nun konuşması canlı olarak paylaşıldı.

 

Bursa'nın merkez Yıldırım Belediye Meclisi, belediye hizmet binası önünde bulunan 'Ahmet Taner Kışlalı Meydanı’nın adını '15 Temmuz Milli İrade Meydanı' olarak değiştirdi.

 

Yarbay Ali Tatar'ın ağabeyi Ahmet Tatar, AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kurduğu "Hainler mezarlığı"na tepki gösterdi. Ağabeyini Cemaat operasyonları sonucunda kaybeden Tatar, "hainler mezarlığı" için "Bu olmadı. Bu insani değil. Ölenin artık bizimle hesabı kapanmıştır. Bundan sonrasını canın sahibine bırakalım" dedi.

 

VAKIF VE DERNEK ETKİNLİKLERİNDE GERİCİLİK

 

"6 yaşında çocukla evlenilebilir" fetvası veren ve pek çok kentte halkın tepkisi üzerine konferansları iptal edilen Sosyal Doku Vakfı Başkanı gerici Nurettin Yıldız, şimdi de annelere "Okulda öğretilen ve ahirette işe yaramayacak faydasız ilimden çocuğu korumak için onu dezenfekte edin, günde bir satır da olsa Kuran'la bağını güçlü tutun" önerisinde bulundu.

 

Darbe girişiminden bir gün önce "Erdoğan'ın kalemi kırılmıştır" sözleriyle gündeme gelen Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul'un darbe girişiminin olduğu gece canlı yayında olduğu ortaya çıktı. Kadraja giren bir kişinin kendisine darbe girişimini haber vermesi üzerine Kuytul, "Darbenin Mülsümanların hayrına olmasını vesile kılsın" yorumu yapıyor.

 

Nurettin Yıldız, Genç Doku Dergisi’nin web sitesinde bir okuyucu sorusuna yönelik verdiği cevapta kadınların cennete girmesi için kocasına itaat etmesi gerektiğini söyledi. Nurettin Yıldız şu ifadeleri kullandı: “‘Kadın beş vakit namazını kılar, bir ay orucunu tutar, iffetini korur ve eşine itaat ederse, cennetin kapılarından dilediğinden girer.’ (İbni Hibban, 4163) sözü de Peygamber aleyhisselama aittir. Bütün medeniyetler, sistemler kenara çekilip şu hakikatin önünde tazimle durmalıdırlar: Kadının eşine itaati yani eşinin ‘benim kadınım’ diyeceği teslimiyeti ona göstermesi kadın için namazdır, oruçtur, iffettir. Bunun toplamı da cennettir. Sevap, sadaka değil cennet!”

 

Gerici Nurettin Yıldız “Kadınlara bakmaktan kendimi alıkoyamıyorum... Günahtan da korkuyorum. Bana ne tavsiye edersiniz?” diye soran birine “Maalesef kadınlarımız, arkadaşlarına ve akrabalarına karşı kendilerini sunma gayretlerini eşlerine karşı gösterememektedirler. Bu da onların eşlerinin gözünde erken yıpranması gibi bir sonuç getirmektedir. Hâlbuki kadının, eşine karşı sürekli taze ve sürekli yenilenen bir kıvamda olması gerekmektedir. Daha doğrusu kadın kendine bakmalıdır. Bu bakma, erkeğin göz zevkine dikkat etmekle başlamalı, erkeğin kulak zevkine kadar uzamalıdır. Böyle bir eşin bedeni, erkeğin başka bir kadın arayışının en önemli güvencesi durumundadır” cevabını verdi.

 

HUKUK ALANINDA GERİCİLİK

 

Cinsel saldırı suçlularına, 'kimyasal hadım' olarak da adlandırılan ilaçla tedaviyi içeren, “Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlarda Hükümlü Olanlara Uygulanacak Tedavi ve Diğer Yükümlülükler Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’nin 26 Temmuz 2016 sayısında yayımlandı. Yönetmeliğe göre, cinsel suçlardan hüküm alanlar hakkında cezanın infazı sırasında ya da koşullu salıverildikleri takdirde denetim süresi içerisinde cinsel isteği azaltıcı tıbbı tedavi de dahil bazı yaptırımlar getirilebilecek.

 

Aralarında Fethullah Gülen'in kardeşi ve yeğeninin de olduğu 84 sanıklı tecavüz dosyasını kapatan dönemin Erzurum Özel Yetkili Başsavcı Vekili Taner Aksakal, darbe girişimi sonrası Gülen Cemaati üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı.

 

GÜNLÜK YAŞAMDA GERİCİLİK

 

AKP'ye yakınlığıyla bilinen yandaş türkücü İsmail Türüt darbe girişimini konu alan bir şarkı yaptı. Şarkının nakarat kısmında "çıkarın şu idamı, asın şu köpekleri" sözleriyle idam propagandası yaptı.

 

Van’ın Başkale ilçesinin Erkonağı Köyü’nde 22 Temmuz Cuma akşamı Berivan B. adında 4 çocuk annesi kadın eşi R.B tarafından 18 kurşunla katledildi. Cinayetin görgü tanığı: “Bunlar 15-16 yıllık evli çift. Berivan cezaevinden çıkan abisi H. Y'yi görmek için köyüne baba evine gitti fakat kocası R.B'den 3 günlük izin almış ve 4 gün kaldığı için eve döndüğünde çıkan tartışma sonucu R.B, eşi Berivan'ı B’yi 18 kurşunla katletmiş. R.B evdeki hizmetkarlara cesedi dereye atın demiş. Ancak cenaze hastaneye gönderildi”.

 

Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü "şu anda yetkili başkomutan Cumhurbaşkanımızdır, ona itaat edilmesi farzdır" dedi. İstanbul Kısıklı'da darbe girişimine karşı 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Erdoğan'ın açıklamalarını beklediklerini ardından harekete geçtiklerini söyleyen Cübbeli, ayetlerin yetkililere itaati farz kıldığını söyledi.

 

Üsküdar Ünalan Mahallesi’nde bir parkta meydana geldi Irkçı bir grup, Kürtçe müzik dinleyen inşaat işçisi 3 Kürt gence saldırdı. Saldırıda yaralanan Selim İnan, Ezber Tekli ve Jiyar Çakmakçı, hastaneye kaldırıldı.

 

Zonguldak Ereğli’de 21 yaşındaki genç, “İlahi emir geldi” diyerek ağabeyinin boğazını kesti.

 

NBA'de forma giyen basketbolcu Enes Kanter, sosyal medya hesabı Twitter'dan, Fethullah Gülen'e bağlılığını gösteren bir mesaj paylaştı. Kanter mesajında, Gülen'in fotoğrafı üzerine "Seviyorummm Ulleeeenn" yazıp, kalp emojisi ekledi.

 

Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Dumankaya inşaat şirketi, bugün bazı gazetelere ilan vererek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben "Hakkınızı helal edin, biz de aldatıldık" dedi.

 

Habertürk'ün haberine göre; Gezi Direnişi'ne katılan sanatçıları hedef alan Türüt, “Hani onlar sözde demokrasi için Gezi Parkı eylemlerinde yürümüşlerdi ya. Asıl şimdi demokrasi için bir mücadele var. Niye bu gezici sanatçılar ortalıkta görünmüyorlar, meydanlarda yoklar? Bakın gaye orada Gezi falan değildi. Orada gaye başka bir şey. Orada bölücülük vardı. O bölücülerin iç karışıklığa alet olanlar da sanatçı falan değiller. Bölücü sanatçılarla benim imanım bile ortak nokta olamaz. Hadi asıl o sanatçılar şimdi çıksınlar meydanlara da görelim" şeklinde konuştu.

 

Cengiz Çandar, sosyal medyada gündem olan eski program videosuna ilişkin açıklamada bulundu. Fethullah Gülen’i ağırladığı programda Gülen'e övgüler yağdıran Çandar, "Bana ve bu ülkenin demokrat insanlarına, özellikle şu dönemde, reva görülen muameleye tanık oldukça, bunu yapanlara ilişkim tepkim gayet basit: Cehenneme kadar yolunuz var" dedi.

 

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Boğaziçi Köprüsü'nde linç edilen piyade er Kurtuluş Kaya'nın babası Satılmış Kaya, "Tatbikat var diye oğlumu götürmüşler. Orada halk tarafından linç edilerek öldürülmüş. Köyün muhtarı internetten linç görüntülerinden tanıyıp haber verdi" dedi.

 

ÇOCUK İSTİSMARI

 

Adana'da girdiği evdeki aileyi uyku spreyi sıkarak etkisiz hale getirdikten sonra 4 yaşındaki kızı kaçırıp sokak ortasında tecavüz ettiği ileri sürülen muavin tutuklandı. Mahmut Ş. adlı muavinin, daha önce otobüs içinde cinsel saldırı olayının yaşandığı firmada çalıştığı öğrenildi.

 

Kuran kursuna gönderilen 9 yaşındaki kız çocuğuna cami bahçesinde elle tacizde bulunan 33 yaşındaki H.A., tutuklandı.

 

GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİ

 

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi darbe girişimi ve sonrasında gelişen olaylarla ilgili bir bildiri yayınladı. "Karanlığa Teslim Olmayacağız" başlığıyla yayınlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

 

"Halkımız bu karanlığa mahkum değildir. Ülkemizin ilerici birikimi ne bir günde sıfırlanır ne de teslim alınır. Biz inanıyoruz; gelecek güzel ve aydınlık günler ellerimizdedir. Ülkemizin aydınlık birikimine güveniyoruz. Bu birikim er ya da geç ülkemizi karanlığa sürükleyen, dini egemen kılmaya çalışan, darbeye niyetlenen ya da bedelini halkımıza ödetmeye çalışan tüm taraflardan hesap soracak, aydınlık, eşit ve özgür bir ülke kuracaktır.

 

Siz de inanın!"

 

 

 

Aydınlanma Hareketi