Untitled Document
HAFTALIK BÜLTEN  3-7 EKİM 2016

ÖĞRENCİLER VE VELİLER "İSLAMİ EĞİTİM" GÖMLEĞİNE SIĞMIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı'nın hedefindeki 'proje okulları'nın dönüştürülmesine karşı direniş sürüyor. Öğrenciler ve veliler, geri adım atılması talebini dillendirmeye devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın hedefindeki 'proje okulları'nın dönüştürülmesine karşı direniş sürüyor.  Bakanlık diretirken öğrenciler ve veliler öğretmenlerin kendi okullarına geri dönme ve projeden geri adım atılması talebini dillendirmeye devam ediyor.
Samsun'da imam hatip yapılan Mithat Paşa Lisesi'ne ilişkin tartışmalar sürerken  Mithat Paşa Lisesi’nin taşındığı yeni binanın donanımına dair sorunlar ve kent merkezine uzak oluşundan kaynaklanan mali külfet nedeniyle velilerin tepkisi büyüyor. Öte yandan 90 yıllık lise binasının dönüştürüldüğü İmam Hatip Ortaokulu’na kayıtların çok düşük olduğu ve eğitimin yapılmadığı söyleniyor.
Okulların imam hatipleştirilmesine karşı çıkan veliler boyun eğmiyor. İzmir Bornova’daki İsmet Sezgin İlkokulu’nun imam hatip olacağı duyumunu alan veliler ve mahalle sakinleri, karardan dönülmesi için eylem yaptı. Veliler topladıkları imzaları Milli Eğitim Müdürlüğüne verdi. 
Artvin Hopa’da da KHK ile açığa alınan öğretmenler için de eylemler sürüyor. Öğretmenlerinin göreve dönmesi için imza kampanyası başlatan Hopa halkı, imzaları kaymakamlığa teslim etti. Dernek ve oda başkanları da ortak basın açıklaması yayımlayarak “Haksızlık durdurulsun” dedi.

Bornova’da velilerden eylem: “İmam hatip istemiyoruz”
İmam hatipleştirilen okul boş: Mithat Paşa Anadolu Lisesi konusu kapanmadı
Bakanlık diretiyor öğrenciler direniyor
Hopa öğretmenlerine sahip çıkıyor, destek büyüyor: İmzalar teslim edildi

KAMU PERSONEL ALIMI MÜLAKATLARINDA ADAYLARA SKANDAL SORULAR

Kamu Personel Rejimi’ne yönelik ardı arkası kesilmeyen saldırılarına devam eden AKP yeni personel alımları için yapılan mülakatlarda adayları akıl almaz sorularla test ediyor. 15 Temmuz darbe girişimin ardından kamuda cemaat operasyonuna başlayan ve ihraç ettiği öğretmenlerden doğan boşluğu kapatmak için sözleşmeli öğretmen uygulamasına başlayan Milli Eğitim Bakanlığı mülakatlarda adaylara Reis denilince aklına kim geliyor?, Ömer Halisdemir kimdir?, 15 Temmuz sürecini değerlendirin?, Hangi dershaneye gittin? gibi sorular sordu. Mülakatlara giren öğretmenler kazanan listesinin çoktan hazır olduğunu ifade ederken çok sayıda öğretmen adayına sözlü sınavda soru bile sorulmadığı bilgisine ulaşıldı. 

Hatay’ın Samandağ ilçesinde yaşayan Muhammet Can isimli 26 yaşındaki genç eğitimci de KPPS ardından girdiği mülakatta kendisine “Oruç Tutuyor musun?” sorusunun sorulduğunu belirtti. Girdiği sınav komisyonunda çektiği zarftaki soruları yanıtladığını ancak soruların arkasından kendisine oruçla ilgili soru sorulduğunu ifade eden Can, soruya verdiği hayır yanıtından sonra komisyondakilerin tavrının sertleştiğini söyledi. Genç eğitimci verdiği hayır yanıtının ardından mülakatı geçemedi.

Sözleşmeli öğretmen adaylarına 'Reis denince aklına kim geliyor' sorusu! 
Mülakatta 'oruç tutuyor musun' sorusu soruldu iddiası

AKP'LİLERİN OSMANLI AŞKI ZİRVE YAPTI
AKP'Lİ VEKİL: "EN BÜYÜK İHANET HALİFELİĞİN KALDIRILMASI"

Lozan Anlaşması geçtiğimiz hafta ülke gündeminin ilk sırasında yer alırken AKP’liler arka arkaya Osmanlı sevdalarını dile getiren açıklamalar yaptılar. İstanbul milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, kişisel Twitter hesabından, “Lozan’da en büyük ihanet, halifeliğin kaldırılmasıdır” diye yazdı.  Çamlı’nın tarih bilgisizliği ise sosyal medyada alay konusu oldu. Zira Lozan Anlaşması 24 Temmuz 1923'te imzalanmış, halifelik ise 3 Mart 1924’te kaldırılmıştı.
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise camilerin toplumun merkezi haline gelmesi gerektiğini belirtirken "FETÖ gibi gizli yapıların ortaya çıkmaması için medreseler ve dergahlar yeniden inşa edilmeli" dedi.
Uşaki tarikatının Fatih Nurullah Efendi adlı lideri de yapılan açıklamalardan geri kalmayarak "Birinci Türkiye Cumhuriyeti son buldu, ikinci Osmanlı kuruluyor, onun başı da Tayyip Bey birinci padişahımız olarak gözüküyor" dedi.
Karabük Üniversitesi yapan İlahiyat dekanı Prof. Dr. Mahmut Yücer de üniversitede düzenlenen bir çalıştayda tarikat propagandası yaptı ve cumhuriyetin tarikat ve tekkeleri yasaklamasını "bilim dışı" bulduğunu söyledi.

AKP'li vekil: Lozan’daki en büyük ihanet halifeliğin kaldırılmasıdır
Kurtulmuş: Medrese ve dergahlar yeniden inşa edilmeli
Tarikat lideri: Cumhuriyet yıkıldı, padişahımız Tayyip Bey!
İlahiyat dekanı: Tarikatlar olmazsa sapkınlık olur

CAMİLER HAFTASI'NDA ÖGRENCİLERE ZORLA CAMİ GEZİSİ YAPTIRILIYOR

Camiler Haftası ülke genelinde zor ve tehditle öğrencilerin camilere götürüldüğü gezilere sahne olurken Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, camilerin 24 saat açık olması gerektiğini savunarak, caminin gençliği kuşatan mekânlar olarak yeniden tasarlanması gerektiğini söyledi.
Aydın Müftülüğü de okullara resmi yazı göndererek öğrencilerin camiye götürülmesini talep ederken kaç öğrencinin hangi camiye götürüldüğünün tablosunun gönderildiği bilgisini istedi.
Zonguldak'ta, Diyanet İşleri Başkanlığının ilan ettiği "Camiler Haftası" kapsamında ilkokul 3 ve 4'üncü sınıf öğrencileri camiye götürüldü. Camide iki öğrenciye ezan okutuldu.
Camiler Haftası zorbalığın son örneği ise  Denizli’de yaşandı. Hürriyet Ortaokulu öğrencileri, velilerine sorulmadan, herhangi bir izin kağıdı imzalatılmadan camiye götürüldü.
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "Camiler Haftası" zorlaması üniversitelerde de devam ederken birçok şehirde KYK'lı öğrenciler camiye götürüldü. KYK'nın resmi twitter hesabında yayınlanan bir twitte "Kütahya'da KYK'lı gençler, Camiler Haftası dolayısıyla şehrin önemli camilerini ve manevi büyüklerin kabirlerini ziyaret etti." denildi.


Görmez'den '7/24 cami' projesi: Camiler gençliği kuşatmalı!
Müftülükten okullara resmi yazı: Öğrencileri camiye götürün!
İlkokul öğrencilerini camiye götürüp ezan okuttular!
Diyanet'in kutladığı 'Camiler Haftası' tüm okullara dayatılıyor!
Diyanet, KYK işbirliğiyle cami gezisi

AKP'NİN DİYANET'İ ANAOKULU AÇIP KURAN VE ARAPÇA ÖĞRETECEK!

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı ortaklığıyla anaokulu açılacak. Küçük yaştaki çocuklara Kuran ve Arapça öğretilecek anaokulunun amacı ise "manevi değerlerle donanmış nesiller kazandırmak" olarak tarif ediliyor.

AKP'nin Diyanet'i anaokulu açıp Kuran ve Arapça öğretecek!

ENSAR ORTAKLIĞI SÜRÜYOR: DİYANET ORTAK İŞ YAPIYOR, HUKUK KORUYOR

Karaman Cumhuriyet Başsavcılığı Ensar Vakfı ve KAİMDER öğrenci yurtlarında yaşanan cinsel istismar suçunda, Ensar Vakfı, KAİMDER, Karaman Valisi Murat Koca ve İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu için "kovuşturmaya yer olmadığı"na hükmetti.
Diyanet İşleri Başkanlığı da tecavüzcü Ensar Vakfı’nın Çatalca Şubesiyle birlikte  "Tarihsel Süreçte İlim Halkaları ve Camiler" konulu bir etkinlik düzenlerken Gençlik ve Spor Bakanlığı resmi hesabından attığı twitte "Batman Ensar Eğitim ve Kültür Evi-2" projesinde kurslar tüm hızıyla devam ediyor." dedi. 


Başsavcılık kararını verdi: Ensar, KAİMDER ve sorumlu kamu görevlileri için kovuşturmaya yer yok
Ensar Vakfı Çatalca Şubesi'nden Diyanet'le ortak etkinlik
Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan Ensar'a destek

GERİCİLER CİNSİYETÇİ TACİZLERE DEVAM EDİYOR

Mersin Üniversitesi'nde okuyan bir kız öğrenci, Çiftlikköy Mahallesi’ndeki su kesintilerini şikâyet etmek için MESKİ yöneticisini arayıp “Bulaşık yıkayamıyoruz. Başkalarının evinde banyo yapmak zorunda kalıyoruz” diye şikâyette bulununca, MESKİ yöneticisinin ise bunun üzerine ısrarla “Kimin evinde banyo yapıyorsun” diye sorarak genç kızı taciz etti. 
İzmir’de altı yıl önce, üniversiteli E.E.’ye tecavüz ettikleri iddiasıyla 14'er yıl 2'şer ay hapis cezasına çarptırılan Ali Y. ve Gökhan M. ile ilgili az olduğu gerekçesiyle Yargıtay tarafından bozulurken duruşma sonrası basın açıklaması yapan kadınlara sanıkların yakınları, "Barda çalışan birini neden savunuyorsunuz?" diye bağırdı.
Çanakkale'nin Bayramiç ilçesi Gedik köyü imamı Abdurrahim Y., de kendisine ait sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından, "Hayırlı cumalar cuma'mız mübarek olsun. Cumaya gitmeyen erkekler bacımsınız" paylaşımında bulununca tepki topladı.


Su kesintisini şikayet için arayan genç kadına skandal soru: Kimin evinde yıkanıyorsun?
Tecavüz davasında sanık yakınlarından kadınlara: Davayı takip etmeyin zaten barda çalışıyordu
İmamdan gerici ve cinsiyetçi paylaşım!

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi - 2016


 

 

Aydınlanma Hareketi