GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİ

HAFTALIK DEĞERLENDİRME RAPORU

( 2 Nisan 2016 – 8 Nisan 2016 )

KARAMAN'DA ÇOCUKLARA DÖNÜK CİNSEL İSTİSMAR VE ENSAR VAKFI SKANDALI

 

Karaman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, “Ensar Vakfı ve KAİMDER’e ait yurtlara” ilişkin müzekkereye, "İlimizde KAİMDER ya da Ensar Vakfı'na bağlı ev ya da yurt bulunmamaktadır.” yanıtı veren Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu’nun, cinsel istismarda bulunan kişi ile birlikte fotoğrafı ortaya çıktı.

 

Karaman’da çocuklara cinsel istismarda bulunan kişinin ikametgah adresinin KAİMDER yurdu olduğu ortaya çıktı. Ayrıca, söz konusu kişinin, Konya'da bulunan Yörükoğlu camii yakınındaki vakıf misafirhanesinde, 3 çocuğa daha cinsel istismarda bulunduğu iddia edildi.

 

Ensar Vakfı'na Sahip Çıkanlar

 

TBMM Genel Kurulu'nda, ‘çocuklara yönelik cinsel istismarı ve kadınlara yönelik şiddeti önlemede ihmali bulunduğu' gerekçesiyle hakkında gensoru önergesi verilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasına ilişkin görüşmelerde konuştu. Söz alan bakan; “Kötü niyetli insanlar her zaman bazı işleri suistimal edebilen insanlar olabiliyor. Bir kere yani suistimal yapan bu insanlara rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz şeklinde cevap verdim.” diyerek Ensar Vakfı’na bir kez daha sahip çıkmış oldu.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkındaki gensoru önergesi  reddedilince, AKP'liler Ramazanoğlu'nu tebrik etmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

 

HDP milletvekili Altan Tan, “Bir olaydan, iki olaydan hareketle bütün kurumu suçlamak, aynı görüşe sahip bütün bir camiayı töhmet altında bırakmak yanlış.” diyerek , Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ile benzer bir açıklama yapmış oldu.

 

Yeni Şafak yazarı Merve Şebnem Oruç, Türkiye’deki siyasi gerilimin kaynağını merkeze alan yazısında, “Sanırsınız, çocuklara ve kadınlara yönelik istismar ve taciz daha önce hiç yoktu da 'Erdoğan'ın Türkiyesi'nde başladı.” ifadelerine yer vererek, yaşanan olayları normalleştirmeye çalıştı.

 

Akşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Kelkitlioğlu, bir televizyon programında “Ensar Vakfı, AK Parti’ye yakın olduğu için hedeftedir.” cümlelerini kullandı.

 

Tecavüz iddiaları ortadayken, Ensar Vakfı, desteklenmeye devam ediliyor. Ensar Vakfı Marmaris Şubesi tarafından düzenlenen Kur’an tilavetine,  ilçe bürokratları ve AKP’li milletvekilleri katıldı.

 

MEDYADA GERİCİLİK

 

Yeni Akit gazetesinde çıkan bir haberde, kadın hakları konusunda, Osmanlı’dan örnek verilerek, yalnızca “mal varlığı edinme” ve “istediği kişi ile evlenebilme” “hakkı”na sahip kadınlar örnek gösterildi.

 

"Recep Tayyip Erdoğan sempozyumu"nun koordinatörü Akit TV programcısı Ali Koca, halifelikle ilgili olarak kendisine sorulan bir soruya, "Halifelik sistemine bir ihtiyaç varsa, bu sistem kurulacaksa, kurulması da gerekiyorsa ve buna da bir baş gerekiyorsa neden bu Recep Tayyip Erdoğan olmasın." dedi.

 

Yeni Akit gazetesi tarafından, İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından düzenlenecek mezuniyet balosu ile ilgili olarak “Türkiye’nin geleceğine yön verecek üniversiteli gençler mezuniyet baloları adı altında alkole teşvik edilerek zehirlenmeye devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

 

Yazar Mine Kırıkkanat, köşe yazısında geçen “İslamcı tesettür kadın vücudunun silinmesi ve bu anlamda varlığının bir parçasının yok sayılmasıdır” cümlesi nedeniyle, Yeni Akit gazetesi tarafından “dini değerlere saldırmak” ile suçlandı.

 

Yeni Akit gazetesinde, "Neden bir kadın birden fazla eş ile evlenemez?" ve “Neden bir erkek dört kadına kadar evlenebilir, hikmeti nedir” başlıklarını taşıyan bir yazıya yer verildi. Her bir satırı gericilik nedir sorusuna yanıt verebilecek olan yazıda, “Evliliğin en önemli gayesi neslin devamıdır. Bir kadın dört erkek ile evlenirse bir yılda bir defa doğum yaptığı için nesil daha az olur. Oysa bir erkek dört kadın ile evlense bir yıl içerisinde dört doğum gerçekleşebilir.”,  “Savaş gibi toplumsal olaylarda erkekler kadınlardan daha çok öldüğü için kadınların sayısı erkeklerden daha fazla olur. Eğer İslam dini çok eşliliği meşru kılmamış olsaydı bu kadınlar ne yapacaktı. Dolayısı ile çok eşlilik aslında kadınların hukukunu korumaktır.” gibi ifadelere yer verildi.

 

Yeni Akit, yapmış olduğu haberlerde, “Sivas Katliamı”nı, “ateist Aziz Nesin’in tahrikleriyle gerçekleşen ... şaibeli olay”, “Aziz Nesin provokasyonu” olarak, Sivas katliamından hüküm giyen Faruk Belkavli'yi ise “Sivas mağduru” kişi olarak tanımladı.

 

Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman, muhalefeti eleştirdiği bir yazıda, “Bilimi ait olduğu alanın dışına çıkararak dinin yerine koydular. Millete sorarak mı? Asla!” ifadelerine yer vererek, toplumsal yaşamdaki laikleşmeden rahatsız olduğunu belirtmiş oldu.

 

Yeni Akit'te “Mustafa Çelik”, “İslam ümmeti için halifesizlik dinsizlik kadar tehlikelidir.” başlıklı yazısında “Müslümanların yaşadıkları bir memlekette “Hukukta Şeriat”, “İdarede Hilafet” esas alınmamışsa, o memleketteki Müslümanların esirliklerinden şüphe edilmez. Dini ile idare olunma hakkı elinden alınmış Müslümanlar için hürriyetten bahsedilemez.” ifadelerine yer verdi, hilafet ve şeriat çağrısında bulundu.

 

Eğitim-Sen'in, şubelerinde LGBTİ komisyonu kurma kararı, Yeni Akit tarafından “ahlaksız örgütlenme” olarak nitelendirildi.

 

Yeni Şafak yazarı Cemile Bayraktar, kapitalizm ile dinsel yaşam tarzını ahlak açısından karşılaştırdığı yazısında sekülarizmi, dolaylı olarak “kapitalizmin ahlaksız ahlakı” olarak tanımladı.

 

Yeni Akit yazarı Şevki Yılmaz, yazısında “Allah’ın bolca elbiselerle örtünün emrini, şeytanın moda tuzağıyla çiğneyerek yaşarken, ölünce kefenle örtünecek olan zavallı kızlarımıza ve hanımlarımıza acıyorum!” ifadesine yer verirken, okullarda “ahirete hazırlık” dersi okutulmasını önerdi.

 

EĞİTİM ALANINDA GERİCİLİK

 

Muş'ta aday öğretmenlikten asil öğretmenliğe geçiş sözlü sınavında, İngilizce branş öğretmenine “Öğrettiklerini dinimize bağlıyor musun?”, “Daha önce hiç mevlit dinledin mi?”, “Bismillahirrahmanirrahim’in İngilizcesi nedir?”, “Çocuklara hiç ilahi öğrettin mi ya da dini çizgi film izlettin mi?” soruları soruldu.

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan ve eğitimcilerin görüşlerine sunulan 11. sınıf tarih dersi taslak öğretim programında, “vahiy, hikmet, cihat, İslam’da Varoluş ve Osmanlı’da Adâb-ı Muaşeret” gibi konuların yer aldığı ortaya çıktı.

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Mersin İl Müftülüğü tarafından, 4 gün okulda, 1 gün de camide olacağı 'Minik Yürekler Kardeşlik Bilincinin Farkında' projesi hazırlandığı ortaya çıktı. Proje, çocuklar, veliler ve sendikalar tarafından tepki gördü.

 

Çanakkale’nin Biga İlçesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, resmi yazı ile, “İslam dayağı morartmaz” diyen Emine Şenlikoğlu'nun katılacağı konferansa, kız öğrencilerin katılımını zorunlu kılan bir talimat verildiği ortaya çıktı. Emine Şenlikoğlu, konferansta, kadınların neden türban takması gerektiğini anlattı.

 

Eğitim-Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube’nin her ay düzenlediği “Yönetici Okulu” seminerlerinde, Mart ayında “Bir Devlet Adamı ve Yönetici Olarak Hz. Muhammed” (sav) konusunu işlendi.

 

Uludağ Üniversitesi İnsani Değerler Topluluğu tarafından düzenlenen "Öncü Şahsiyetler Dersi"nde, Mısır’ın Müslüman Kardeşler kökenli devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin anlatılacağı, etkinliğe Haksöz Dergisi yazarı ve Özgür-Der Genel Sekreteri Musa Üzer’in katılacağı ortaya çıktı.

 

Ankara’da şehir merkezinde bulunan Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde, Furkan Vakfı’na bağlı gençlik örgütlenmesi tarafından,  “Cennet kimin için hazırlanmıştır?” sorusuna “Mal ve canlarıyla Allah için cihat edenler” yanıtı veren cihat bildirisi dağıtıldı.

 

Hacettepe Üniversitesi’nde Kolektif Sinema Gönüllüleri tarafından düzenlenmek istenen çocuk istismarı konusunu işleyen “Spotlight” filmi gösteriminin, rektörlüğün sözlü talimatı doğrultusunda engellendiği, gösterimin yapılacağın salona girişlerin kapatıldığı iddia edildi.

 

İstanbul Üniversitesi yönetimi uyguladığı yasaklamalar arasına, fakülteye enstrümanla girmeyi de ekledi.

 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NIN GERİCİLİK ADIMLARI

 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, TBMM’ye, ailelerde yaşanan sorunların çözümüne katkı sağlamak için, kilise modeli önerilerek, özel unvanla ilahiyat mezunu “manevi destek uzmanlığı” kadrosu oluşturulmasını teklif etti.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, 2016 yılında 10000 din görevlisi alımı yapılacağı açıklandı.

 

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İlim Yayma Cemiyeti Kocaeli Şubesi tarafından organize edilen "Kocaeli Hafızları Buluşuyor" etkinliğinde, “Türkiye'de Kur'an-ı Kerim ve din eğitiminin önündeki yaş engeli kaldırıldıktan sonra 4-6 yaş Kur'an kursları açıldığını” ifade ederek, bunu olumlu bir gelişme olarak tanımladı.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çocuklara yönelik olarak hazırladığı internet sitesinde, "çoğunluğun kararını kendi kararın gibi benimse" öğüdünün verildiği, ayrıca internet sitesinde çocuklara yönelik olarak hazırlanan oyunların, cami yapbozu, minare, sarık, rahle, tespih, seccade görsellerinden oluşan resim eleştirmece oyunu gibi oyunların olduğu görüldü.

 

ABD Diyanet Merkezi’nin açılışı yapıldı. Açılışta, Cumhurbaşkanı tarafından Kur’an okundu ve ardından külliyede, Ensar Vakfı ve TÜRGEV ile bağlantılı TURKEN Vakfı tarafından bir toplantı düzenlendi.

 

DEVLET KURUMLARINDA VE YEREL YÖNETİMLERDE GERİCİLİK

 

Trabzon'un Of İlçesi'nde AKP'li Belediye Başkan Vekili Halil Alireisoğlu, AFAD ve İl Müftülüğü tarafından birlikte düzenlenen etkinlikte, müftülük görevlisi Ayşe Yılmaz'ın konuşmasını keserek, "Bizim kadınlardan alacağımız eğitime ihtiyacımız yok" dedi. Mikrofonu kapatan AKP'li Başkan Vekili, "Temelde bayan olduğu için tepki gösterdim. Kadınların konuşacağı yer var, erkeklerin konuşacağı yer var" diyerek kendini savundu!

 

Ardından, gelen tepkiler üzerine, Ayşe Yılmaz’dan özür dilediğini ifade eden Alireisoğlu, “Kadınlar bizim başımızın tacıdır. Kadınlarımıza karşı asla böyle küçük düşürücü eylem ve söylemlerimiz olamaz. Bu kabul edilebilir değildir.” diyerek konuşmasından çark etti.

 

Söz konusu etkinliğin başlığının, 'Olağanüstü Hallerde Din Görevlilerinin Manevi Destek Becerilerinin Arttırılması' olması ayrıca dikkat çekti.

 

CHP'li Ankara Yenimahalle Belediyesi’nin, ilçedeki Nâzım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'ni, “Kadın nağmeli Kur’an okuyorsa cilve yapıyordur.”, “Annen de olsa diz kapağının üstü tahrik eder.”, “Açık saçık giyinen kadınlar, bekar erkeklere zulmediyorlar, erkeklerin psikolojisini bozuyorlar.” gibi sözlerin sahibi olan Furkan Vakfı lideri Alparslan Kuytul'un konferansı için tahsis etti. Ensar Vakfı'ndaki tecavüz olaylarını "Peygamberin cemaatinde de vardı" diyerek aklamaya çalışan Kuytul, kamuoyunda daha önce de bilim dışı açıklamalarıyla gündeme gelmişti

 

Gelen tepkiler üzerine, CHP'li Ankara Yenimahalle Belediyesi, Furkan Vakfı'nın etkinliğini iptal etmek zorunda kaldı.

 

VAKIF VE DERNEK ETKİNLİKLERİNDE GERİCİLİK

 

AKP Kağıthane Gençlik Kolları tarafından anayasa konusunda düzenlenen ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un katıldığı etkinlikte, söz alan katılımcılardan biri “Yeni anayasada kutsal kitabı ne kadar kılavuz alacağız” sorusu sordu.

 

Kocaeli’de, Hüdapar'a yakınlığı ile bilinen Umut-Der ve Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından düzenlenen "Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri"nde, çocuk tiyatro ekibi tarafından "Hz. Ömer’in Müslüman oluşu" adlı tiyatro oyunu sergilendi. Tiyatro oyununda çocukların eline kılıç verilerek cihat çağrısı yaptırıldı.

 

ÇOCUK İSTİSMARI VE CİNSEL İSTİSMAR

 

Ankara’daki Keçiören Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Kur’an dersi emekli öğretmenin, 12 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması görüldü. Suçlamaları reddeden öğretmen, “Ben diğer öğretmenlerden farklı olarak daha sevecen olabilirim” dedi. Mahkeme, sanığın tutuklanması talebini reddetti.

 

Konya’da, ortaokul öğrencisi 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu belirtilen  20 yaşındaki ağabeyi ve 35 yaşındaki eniştesi tutuklandı. Yaşananlar, istismara uğrayan çocuğun rehber öğretmenine durumu anlatması ve öğretmenin de Cumhuriyet Savcılığı’na durumu bildirmesiyle ortaya çıktı.

 

Van'ın Başkale İlçesi'nde bir İngilizce öğretmeni hakkında "çocuğun cinsel istismarı" ve "çocuğun görebileceği yerde müstehcenlik" suçlarından dava açıldı. Van İkinci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada, İngilizce öğretmeni hakkında 15 yıla kadar hapis istendi.

 

Gaziantep’te bir okul müdürünün cinsel istismar nedeni ile tutuklandığı bildirildi.

 

İzmir’de Bornova ve Selçuk'ta, iki ayrı şikayet üzerine çocuklara cinsel tacizde bulunan iki kişi tutuklandı.

 

Antalya Ahatlı Mahallesi ve Burdur Ağlasun’da da bir cinsel istismar vakası yaşandığı ortaya çıktı. 6 yaşındaki çocuk, 2,5 yıl önce cami hocası da olan öz dedesi tarafından 3 kez cinsel istismara uğradığı, cinsel istismarda bulunan kişinin 2,5 yıldır tutuklu yargılandığı ortaya çıktı.

 

Kırklareli Pınarhisar'da bir ilköğretim okulunda beden öğretmeninin öğrencilerine tacizde bulunduğu iddiası üzerine öğretmen hakkında soruşturma başlatıldı. Öğretmenin, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açığa alındığı öğrenildi.

 

Gümüşhane’de, işadamı kimliği ve iktidar partisine yakınlığı ile bilinen bir kişi,  üniversite öğrencisi genç kıza zorla uyuşturucu verip, tecavüz ettiği iddiasıyla Şubat ayında tutuklanmasının ardından, kefaletle serbest bırakıldı. Söz konusu kişinin, başka üniversite öğrencilerine de tecavüz ettiği iddia edildi.

 

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde 10 gün önce, merdivenden düştüğü iddia edilerek hastaneye götürülen 3 yaşındaki çocuğun tecavüze uğradığı ortaya çıktı. Çocuk, hastanede hayatını kaybetti.

 

Mart ayı cinsel istismar vakaları istatistikleri yayınlandı. Söz konusu istatistiklere göre, basına yansıyan taciz olaylarının yüzde 58'i okul, kurs, etüt merkezi ve çocuk rehabilitasyon merkezlerinde yaşandı.

 

GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİNE YÖNELİK SALDIRILAR

 

Yeni Akit gazetesinde, “Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi”nin, “28 Şubat sürecinde Müslümanları fişleyen askeri cunta yönetimindeki Batı Çalışma Grubu’nun sivil versiyonu” gibi faaliyet gösterdiği iddia edildi. “Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi” çağrıcıları, “İslam karşıtlığıyla bilinen” kişiler olarak yansıtıldı.

 

soL Haber Portalı'nın Twitter hesabı, kısa bir süreliğine Aktroller tarafından çalındı. Hırsızlar hesaptan dine davet mesajı attı.

 

 

 

 

Aydınlanma Hareketi