GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİ

HAFTALIK DEĞERLENDİRME RAPORU

( 9 Nisan 2016 – 15 Nisan 2016 )

KARAMAN'DA ÇOCUKLARA DÖNÜK CİNSEL İSTİSMAR VE ENSAR VAKFI SKANDALI

 

Ensar Vakfı’nın Marmaris Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi bir kişinin, taciz suçlamasıyla maaştan kesim cezası aldığı ortaya çıktı.

 

Sabah gazetesinde, Karaman’da çocuklara cinsel istismarda bulunan kişinin, komşusu olduğu iddia edilen biri ile yapılan bir röportaja yer verildi. Anadolu Ajansı'nda da yer verilen röportajda, “Benim bildiğim; Marksist, Leninist, solcu bir adam. O zaman da MHP’li gözüküyormuş. O zamanki MHP İlçe Başkanı bana öyle dedi. O zamanlar bunların köyünün tümü solcuydu. İçlerinde çok ateist vardı.” ifadeleri geçiyor.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi Sera Kadıgil, Ensar Vakfı’yla gündeme oturan, “eğitim evi” ve kurumlarındaki çocuklara yönelik cinsel saldırılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kadıgil; “Ensar vakaları”na dikkati çekerek, 10 bin kayıt dışı “eğitim evi” olduğunu söyledi.

 

Ensar Vakfı'na Sahip Çıkanlar:

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cinsel istismarla gündeme gelen Ensar Vakfı'nın düzenleyeceği etkinliğe katılacak.

 

Manisa'nın Şehzadeler Belediyesi'nin AKP'li Başkanı Ömer Faruk Çelik, vakfın Manisa Şubesi'ni ziyaret etti.

 

Bitlis valisi Ahmet Çınar'ın,  Bitlis Öğretmenevi’nde gerçekleştirdiği istişare toplantısının davetlilerinden biri de Ensar Vakfı oldu.

 

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Ensar Vakfı'nı savunan açıklamalarına devam etti. AKP'lilerin yaptığı açıklamaların bir benzerini yaparak "Ortada tecavüz olayı var, ancak bütün kurumu suçlamak yanlış derken "Bale kursunda bir seks skandalı oldu diye bütün balerinleri suçlamak ”örneğini verdi.

 

MEDYADA GERİCİLİK

 

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, “Sekülerleşme felaketi ve dünyaya diriltici soluk üfleyecek öncü kuşakların gelişi” başlıklı bir yazı yazdı. Kaplan yazıda, Müslüman toplumlarda “batılı/pagan toplumlara ait bir olgu” olan sekülerleşmeye ihtiyaç olmadığını ifade etti.

 

Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman; zorunlu din derslerinin, bozulan ahlakı ıslah etmek için olduğunu yazdı.

 

Yeni Akit yazarı Kadir Demirel; CHP üzerine yazmış olduğu yazıda, Cumhuriyet’in ilan edilişini, hilafetin kaldırılışını, tekke ve zaviyelerin kapatılmasını CHP’nin “günah galerisi” olarak tanımladı.

 

Yeni Akit yazarı Mehtap Yılmaz, Diyarbakır'da eylemler nedeniyle ertelenen LGBT paneline katılacaklara "cinsel sapkın" diye hakaret etti.

 

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak köşesinde, "Mustafa Kemal döneminde ilkokul seviyesinde bira dağıtılırdı" diye yazdı.

 

EĞİTİM ALANINDA GERİCİLİK

 

AKP'li Küçükçekmece Belediyesi ve Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen bir etkinlikte imam-hatip ortaokulu öğrencileri arasında "güzel ezan okuma" yarışması düzenlendi.

 

Adana’da, İmam Hatip Lisesi kontenjanları boş kalmasına rağmen yeni İmam Hatip Lisesi inşaatına başlandı. Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi gönüllüleri, Adana'da "İmam Hatip değil, Anadolu Lisesi açılsın" başlıklı bir açıklama yaptı.

 

Mersin'in Toroslar ilçesinde, Mustafa Kemal Ortaokulu yönetimi, öğrencilerine "Kutlu Doğum Haftası etkinliği" hazırlattı.

 

Malatya Gazi Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı, halk oyunu oynayan öğrencilerin fotoğrafını "Hangi baba 16 - 17 yaşındaki kızının elini bir erkeğin tutmasını; diz dize, göz göze, kol kola sarmaş dolaş halk oyunu oynamasını ister." notuyla paylaştı.

 

Uludağ Üniversitesi tarafından; AKP'li Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Müftülük ile birlikte kampüse, kutlu doğum haftası kutlamaları kapsamında Kâbe maketi yerleştirildi.

 

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu resmi twitter hesabı, kutlu doğum haftası etkinlikleri için seferber oldu.

 

Ensar Vakfı Bayburt Şubesi, Bayburt Anadolu Lisesi Müdürü Hayri Kocabey'e plaket verdi.

 

Yaz tatilinin yaklaşması ile birlikte çok sayıda Müftülük, ”Kur’an Kursu Öğreticisi” almak için kolları sıvadı. İzmir Müftülüğü de yapacağını duyurduğu alımda, 561 görevlinin 43'ünün, 4-6 yaş grubu için istihdam edileceğini belirtti.

 

Uludağ Üniversitesi; Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından “uygun görülüp onaylanan”, 4-6 Yaş Grubu Çocuk Eğitimi ve Etkinlikleri Sertifika Programı’nı, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin sitesinde tanıttı.  Kur’an kursları için yaş sınırının kaldırılmasının ardından, programla birlikte eğitmenlere 290 tl ye eğitim verileceği duyuruldu.

 

KOSGEB ile Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü arasında yapılan işbirliği protokolü kapsamında, İmam Hatip Liseli öğrencilere yönelik olarak düzenlenen “İmam Hatip Liseleri’nde Girişimcilik Ruhu Canlanıyor” konulu seminerlerin üçüncüsü Ankara’da gerçekleştirildi.

 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NIN GERİCİLİK ADIMLARI

 

Iğdır Müftülüğü’nün, “Kutlu Doğum Haftası” etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Tevhid ve Vahdet Gelin Birlik Olalım” konulu programı, İl Kültür Müdürlüğü Kültür Merkezi konferans salonunda gerçekleşti. Konuşmaların ardından, 4-6 yaş arası Kur'an kursu öğrencilerinin türbanla sahneye çıkması dikkat çekti.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından, Diyanet’in mahkumlara yönelik “umre ödüllü dini bilgiler yarışması” düzenleyeceği duyuruldu. Cezaevlerindeki personele dair bilgi de verilen açıklamaya göre Başkanlık; 360 cezaevinde, aralarında doktora, lisansüstü, ihtisas eğitimi yapmış 420 kadrolu cezaevi vaizi ve 260 din görevlisiyle, “manevi destek ve rehberlik hizmeti” yürütüyor. Hizmet içeriği ise; Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler dersi, koğuş sohbetleri, bireysel görüşmeler, konferans, sosyal ve kültürel etkinlikler olarak tanımlanmış.

 

TRT Diyanet, ”Çocuğuz, Kur'an Okuyoruz!” isimli bir program yayınlayacak. Hedefi; “Çocuklarımızın Kur'an okumayı öğrenme gayretlerinde onlara yardımcı olmak” diye anlatılan televizyon programının duyurusu, küçük yaşta başı örtülmüş çocukların fotoğrafları kullanılarak yapılıyor.

 

VAKIF VE DERNEK ETKİNLİKLERİNDE GERİCİLİK

 

Türkiye Gaziler Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Genel Başkanı Lokman Aylar; asker, polis cenazelerinde Chopin'in 'Cenaze Marşı'nın terk edilmesi gerektiğini savunarak; cenazeleri, Itri'nin ’Tekbir’ adlı eseriyle uğurlamak istediklerini belirtti.

 

Marifet Derneği, İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun dışarı çıktığı ana ait görüntüleri paylaştı. "Mahmud Efendi Hazretlerimizle beraber seferdeyiz." notuyla paylaşılan görüntülerde, elinde Türk bayrağıyla atlı bir kişinin konvoya öncülük ettiği görüldü.

 

Ensar Vakfı'nın düzenleyeceği "Kutlu Doğum" programı için, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın yönetiminde yer aldığı TÜRGEV'in de sponsor olduğu ortaya çıktı. TÜRGEV dışında yine Erdoğan'ın kuruluş aşamasında yer aldığı İlim Yayma Vakfı da, Ensar Vakfı'nın sponsorları arasında yer aldı.

 

ÇOCUK İSTİSMARI VE CİNSEL İSTİSMAR

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu; cinsel istismar ve saldırı haberlerinin sık verilmesinin, çocukları ve aileleri rencide ettiğini söyledi.

 

AKP’li milletvekili Selçuk Özdağ, hayvanlara tecavüz edenlere 6 ay ceza verilmesini çok bularak, bir şans daha tanınması gerektiğini söyledi.

 

Kayseri'de lise son sınıf öğrencisine cinsel istismarda bulunarak intiharla ölümüne sebep olmak suçundan yargılanan öğretmen, Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ikinci kez hakim karşısına çıktı. Karar duruşmasında tahliye edilen öğretmen; hakkındaki üç ayrı suçlamadan beraat etti, müstehcenlik suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

Diyarbakır’da, 12 yaşındaki 5 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 72 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan 44 yaşındaki öğretmen hakkında beraat kararı verildi. 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararında, "ergenlik çağındaki hayal kurma anlarının sıklığı göz önüne alındığında, mağdurların ifadesinin samimiyetinden şüpheye düşüldüğü" ifadesine yer verildi.

 

Van'da bir İmam Hatip Lisesi öğretmeninin, öğrencileri taciz ettiği ortaya çıktı. Tacizci öğretmen, öğrencinin babasının şikayetten vazgeçmesi üzerine serbest bırakıldı.

 

DEVLET KURUMLARINDA VE YEREL YÖNETİMLERDE GERİCİLİK

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13. İslam Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ülkeler arasında bir polis birliği kurulması önerisinin kabul gördüğünü açıkladı. Türkiye’nin; 56 ülkeyi kapsayan önerisi kapsamında, “İstanbul merkezli Polis İşbirliği ve Koordinasyon Merkezi” kurulacağı, İslam-pol diye kısaltılan birliğin, özellikle IŞİD gibi örgütlere karşı polis işbirliğini kolaylaştıracağı belirtildi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Saray'da “sevgili dostum, aziz kardeşim” diye seslendiği Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'e, "Devlet Nişanı" verdi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, “IŞİD, Türkiye’de AKP teşkilatlarına sızmış olabilir. AKP muhalefeti illegal gruplarla ilişkilendirene kadar içinde yuvalanan IŞİD’lileri temizlemeli” dedi.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, cemevlerine yasal statü tanınması konusuna ilişkin konuşurken, "geleneksel irfan merkezleri ve cemevlerine hukuki statü tanınmasını sağlayacak ve bu kurumların ihtiyaçlarını karşılayacak bir kanunu sivil toplumla da görüşerek kısa zamanda tamamlamayı düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.

 

Üsküdar Belediyesi Kültür Müdürlüğü, sosyal medyada, "Fiziksel ve duygusal şiddetin çocuğun Allah ile bağına etkisi ve çözüm yolları" başlıklı bir seminer düzenleyeceğini duyurdu.

 

Kars Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, 28 Ekim 2015 tarihinde teşkilatına gönderdiği ‘gizli’ ibareli yazıda, “IŞİD’in İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Kocaeli, Antalya, Edirne, Gaziantep ve Bursa’nın da aralarında bulunduğu 70 ilde, hücre evlerinin bulunduğunu” bildirdi.

 

İslam Zirvesi Toplantısı, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelerin devlet ya da hükümet başkanlarının katılımıyla İstanbul’da başladı. Her üç yılda bir toplanan zirvede İslam dünyasını ilgilendiren konular üzerinde duruluyor, kararlar alınıyor.

 

Nur cemaatinin Yazıcılar koluna ait Hayrat Vakfı etkinliğine, Gençlik ve Spor Bakanlığı sponsor oldu. Cemaat, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ın desteklenmesini vatani yükümlülük olarak tanımlamış, Osmanlıca derslerinin müfredata girmesi sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol imzalayarak eğitimcilere Osmanlıca eğitimleri vermişti.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Özal ve Menderes için "vefa" toplantıları düzenleyeceğini duyurdu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşılama yapacağı İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi’nin açılışının, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle yapılacağı duyuruldu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi Konferansı öncesinde İslami yakınlaşmaya ilişkin ortak bildiri yayınladı. Bildiride, "İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi devletlerini, İslam dünyasındaki ilişkilere yönelik yeni bir paradigma geliştirmeye davet ederiz." denildi.

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Avrupa'daki yardım kuruluşlarının Suriyeli çocuklar için toplayıp, Türkiye'ye gönderdiği paraların IŞİD'in eline geçtiğine ilişkin iddialarla ilgili yönelttiği soru önergesine, Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından “sırrın ifşası olması” gerekçesiyle cevap verilmediğini açıkladı.

 

Isparta Belediye Meclisi'nde yapılan oylamada, AKP'lilerin oy çokluğu ile tarihi bir bina, 45 çocuğun cinsel istismara uğradığı Ensar Vakfı'na tahsis edildi.

 

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde, 5 yıl önce dikilen “Adem ile Havva” heykeli, “müstehcenlik” taşıdığı gerekçesiyle, AKP'li İlçe Başkanı Celil Çolak tarafından protesto edildi.

 

CHP'nin Tekirdağ F tipi Cezaevleri Raporu'na göre, koğuşlarda Che Guevara, Mahir Çayan posteri asmak, mektuplarda AKP'yi, IŞİD'i ve Barzani'yi eleştirmek yasak.

 

 

Aydınlanma Hareketi