GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİ

HAFTALIK DEĞERLENDİRME RAPORU

( 16 Nisan 2016 – 22 Nisan 2016 )

KARAMAN'DA ÇOCUKLARA DÖNÜK CİNSEL İSTİSMAR SKANDALINDA DAVA SÜRECİ

 

Karaman'daki cinsel istismar davası öncesinde, kentteki "her türlü eylem ve gösterinin yasaklandığı" açıklandı.

 

Davanın görüleceği gün, Karaman'da şehir merkezinde binası bulunan Ensar Vakfı'nın tabelası Türk bayrağı ile örtüldü.

 

Dava, AKP'nin olağanüstü güvenlik önlemleriyle başlarken, mahkeme ilk dakikalarda skandal bir karar aldı. Çocukların cinsel istismara uğramasının sorumlularından olan Ensar Vakfı, mahkeme kararıyla mağdur ilan edildi, müdahil olarak duruşmaya katıldı.

 

Davada, bir hukuk katliamı yaşandı. İddianamede, Ensar Vakfı ve KAİMDER'e yer verilmezken, davanın tek sanığına 508 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Ancak, Ceza Kanunu'na göre, sanığın tutuklu olarak geçireceği toplan yılın en fazla 32 yıl olduğu ortaya çıktı.

 

Star gazetesi yazarı Halime Kökçe, cinsel istismar davasında, sanığının "ben devrimci gelenekten geliyorum" dediğini öne sürdü. Ardından konu, sosyal medyada, Anadolu Ajansı tarafından sanığı tanıdığını iddia eden biri ile yapılmış olan ve “Benim bildiğim, Marksist, Leninist, solcu bir adam. O zaman da MHP’li gözüküyormuş.” ifadelerini içeren skandal röportaj ile ilişkilendirildi.

 

Ayrıca, Ensar Vakfı Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, duruşma sonrasında yaptığı açıklamada, “'Tecavüz siyaseti' yapmak isteyen bir takım gruplar, özellikle barolar, devrimci gelenekten geldiğini söyleyen, sanığın da bazen işine yarayacak şekilde yargılamayı uzatacak beyanlarda bulundular." ve “... fütursuz şekilde kürsülerden, canlı yayınlardan, sosyal medyadan bu konuda ağzına gelen her şeyi söyleyen, tehdit eden, hakaret eden herkes hakkında hukuki süreç başlatacağız." diyerek, hukuki süreç başlatacaklarını belirtti.

 

 

ENSAR VAKFI VE ENSAR VAKFI'NA SAHİP ÇIKANLAR

 

Ensar Vakfı İzmir Şubesi tarafından, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri'nden kendilerine tahsis edilen Zeytineli'ndeki koydaki tesisleri çocuk ve gençlik kampına dönüştürmek için izin aldı.

 

Çocuk istismarı konusunda TBMM’de oluşturulan Araştırma Komisyonu’nda görev alacak isimleri, AKP 25 gün sonra bildirdiği, böylece komisyonun çalışmalarını yavaşlatmaya çalıştığı ortaya çıktı.

 

Bursa Osmangazi Belediyesi, belediye tarafından restore edilen Abdal Kültürevi'ni, sadece 625 lira kirayla Ensar Vakfı’nın kullanımına verildi.

 

Ensar Vakfı, Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte “İyiliği Anlat” başlıklı bir kompozisyon yarışması düzenlediği ortaya çıktı.

 

Karaman'da tecavüz duruşmasının gerçekleştiği tarihte, Ensar Vakfı tarafından, Eskişehir Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi'nde "Namaz Bilinci" konulu konferans düzenledi. Konferansta "Kardan adam puttur, yapmak günahtır" fetvası veren Abdülhamit Kahraman konuşma yaptı.

 

KAİMDER Başkanı'nın, Karaman'ın Siyahser ilçesindeki yasadışı öğrenci pansiyonunu ziyaret ettiği ortaya çıktı.

 

Konya’da düzenlenen 2015 Mevlana Hoşgörü ve Barış Ödülleri Gecesi’nde ‘yılın en hoşgörülü ve başarılı kulüp başkanı’ ödülünü alan Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Karaman’a giderek, Ensar ve KAİMDER’e sahip çıkan Vali Murat Koca’yı makamında ziyaret etti. Orman, valinin adına hazırlanmış Beşiktaş formasını hediye etti.

 

 

MEDYADA GERİCİLİK

 

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı'nın sosyal medyada paylaştığı “Bugün Köy Enstitüleri'nin kuruluşunun 76. yıldönümü. Meşaleydi burası, söndürüldü. Ensar'ın karanlığı yerini aldı.” mesajını ele aldığı köşe yazısında, eğitim açısından Köy Enstitüleri ile Kuran Kurslarını denk tutarak, “Köy Enstitüleri de, Kuran Kursları da... İyi niyetli bir çabanın, faydalı olma adına sergilenen önemli bir gayretin, eğitim alanında bir şeyler yapma iradesinin sonuçlarıdır.” ifadesine yer verdi.

 

Abdurrahman Dilipak, Yeni Akit'te yayınlanan köşe yazısında, “İlkokul çocuklarına bira içiren, 19 Mayıs’ı dekolte kıyafetlerle dans gösterisine dönüştüren siz değil misiniz...” ifadelerine yer verdi.

 

TRT Belgesel'de, İstanbul'a gelen 6.Filo'yu protesto edenlere saldıran, iki işçinin ölümüne neden olan ve Türkiye tarihine “Kanlı Pazar” olarak geçen olayın baş faili Milli Türk Talebe Birliği'nin kuruluşunun 100. yılı nedeni ile hazırlanan “Büyük Doğu'nun Atlıları” belgeseli gösterime girdi.

 

TRT Kurdi'de program yapan Şemsettin Özaykan'ın "namaz kılmayan idam edilir" dediği video ortaya çıktı.

 

Şehit cenazelerinde Chopin'in 'Cenaze Marşı' yerine Itri'nin 'Tekbir' adlı eserinin çalınması tartışması devam etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu, talepleri gündeme aldıklarını dile getirdi.

 

EĞİTİM ALANINDA GERİCİLİK

 

TÜBİTAK tarafından düzenlenen proje yarışmasında, “Tillo Evliyalarının Kerametlerinin Derlenmesi”, “Cuma Namazının Sosyalleşmeye ve Toplumsallaşmaya Etkisi”, “EKG Önlüğü İle Mahremiyeti Korumak”, “Ahlaki Değerlerimizin Sistematik Gözlemlerle İncelenmesi” başlıklı “projeler”, değerlendirilmeye hak kazandı.

 

23 Nisan kutlamalarına izin vermeyen Milli Eğitim Müdürlüğü, yayınladığı genelge ile 81 il ve bağlı ilçelerdeki Milli Eğitim Müdürlüklerine Kût’ul Amâre ile ilgili panel, sempozyum, şiir dinletisi ve konferans gibi programlar gerçekleştirilmesi talimatı verdi. Bakanlık ayrıca her yıl 29 Nisan’da bir ders saatinin ilk, orta ve lise öğrencilerine anlatılmak üzere Kût’ul Amâre zaferine ayrılmasını kararlaştırdı.

 

Sivas'ın Şarkışla ilçesindeki gerici şovda 450 öğrenci ile "Muhammed"  koreografisi oluşturuldu.

 

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt'un da katıldığı konferansta Diyanet İşleri Başkanı Görmez, öğretmenlere yönelik 'Din eğitimi ve evrensel sorumluluklarımız' başlığını anlattı. Ahlak bilgisi eğitiminin aslında “din eğitimi” olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından imam hatip liseleri için hazırlanan "Hadis" dersi kitabının yeme-içme adabı bölümünde AKP'li bir belediye başkanının yer sofrasındaki fotoğrafı "örnek" olarak gösterildi.

 

Eskişehir Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Numan Temiztaş'ın, her pazartesi okul açılış töreninde dua okuduğu, aynı zamanda, öğretmenler kurulu toplantılarını da dualarla ve mevlit törenleriyle açtığı ortaya çıktı.

 

Adana'da bir Anadolu Lisesi'nin müdürü Kutlu Doğum Haftası'nı bahane ederek öğrencilere "40 Hadis Kartelası'' dağıttı.

 

Kocaeli Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve Etik Kulübü'nce düzenlenen "KOÜ Resulullah'ı anıyor" başlıklı etkinlik düzenlendi. Etkinliğin konuşmacısı "Hamile kadının sokağa çıkması edepsizliktir" diyen gerici Ömer Tuğrul İnançer oldu.

 

Karabük İl Müftülüğü ve Mavera İlim Fikir ve Sanat Kulübü, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında bilgi yarışması düzenledi. Karabük Üniversitesi Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu'nda yapılan yarışmaya başvuran 100 üniversite öğrencisi arasında kura çekilerek yarışacak 10 öğrenci belirlendi. Öğrenciler, temel dini bilgiler ve siyer alanlarında soruları yanıtladı.

 

İstanbul Aydın Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından, boşanma raporunu bir vaizin, boşanmanın cinsel nedenlerini bir ilahiyatçının sunduğu, “bilimsel” bir boşanma çalıştayı gerçekleştirildi.

 

Şanlıurfa'da İpekyolu Ortaokulu'nda, daha öncesinden “Hababam Sınıfı” müziği olan teneffüs zili  sesi ilahi müziğiyle değiştirildi.

 

Ankara Gazi Anadolu Lisesi yönetimi tarafından dün düzenlenen ve Keçiören Müftüsü'nün konuşmacı olarak katıldığı "Hz. Muhammed Anma ve Anlama Programı" etkinliğine katılım, tüm 9. sınıf öğrencilerine zorunlu hale getirildi.

 

Edremit’te çekildiği iddia edilen görüntülerde bir ilköğretim okulunda küçük yaştaki öğrencilerin 'Salavat' okuduktan sonra derse alındıkları ortaya çıktı.

 

Fatih'te bulunan Kocamustafapaşa İlkokulu'nun bahçesi, Sümbül Efendi isimli bir Kuran Kursu'na tahsis edildi.

 

Siyasal, toplumsal, akademik ve kamusal alanlarda "Kutlu Doğum" dayatmasına Ülkü Ocakları da eklendi. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Dokuzçeşmeler Yerleşkesi'nde, İzmir Ülkü Ocakları tarafından öğrencilere tesbih, gül ve vefa hutbesi dağıtıldı.

 

Konya'nın Meram ilçesinde, Vali Necati Çetinkaya Ortaokulu'nun duvarlarına, IŞİD bayrağında kullanılan mührün de yer aldığı ve "Kutlu Doğum haftasında peygambere sahip çıkanlar, şeriatına neden sahip çıkmazlar" ve "Şeriat istiyoruz" ifadelerinin geçtiği afişler asıldı.

 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NIN GERİCİLİK ADIMLARI

 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Edirne'de “Türkiye'de Din Eğitimi ve Öğretimi” başlıklı etkinlikte yapmış olduğu açıklamada, canlı bomba eylemlerinden söz ettikten sonra, Türkiye'de olmamasının nedenini imam hatip liseleri olduğunu söyledi.

 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ankara'da öğretmenlere yaptığı konuşmada "Bizim tarihimizde önceleri dini bilgi, dini olmayan bilgi, pozitif bilgi, negatif bilgi diye bir tasnif yoktu. Bu tasnif aslında İslam'ın en temel ilkesi olan tevhide de aykırı bir tasnif. Çünkü tevhide göre siz bilgiyi kainatın bilgisi ile kainatın ayetlerini birbirinden ayıramazsınız. Bilginin tasnif edilmesi dinin kendisine aykırıdır. Böyle yaptığımız zaman dini hayattan koparıyoruz. Hadis ne kadar dini bir ilimse matematik o kadar dini bir ilimdir. Çünkü matematik olmazsa, Allah'ın kainata koyduğu sünnetleri ve kanunları öğrenemezsiniz. Eğer din hayatın kendisi ise o zaman bunun bu şekilde tasnif edilmesi doğru olmaz" diyerek, Aydınlanma çağının temel kazanımlarını inkar etmiş oldu ve dinin toplumsal alanın her başlığına müdahil olmasını vurguladı.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, aile bütünlüğünün korunması ve güçlendirilmesine yönelik tespit ve önerileri kapsayan raporu, TBMM Aile Bütünlüğünün Araştırılması Komisyonu'na sundu.

 

DEVLET KURUMLARINDA VE YEREL YÖNETİMLERDE GERİCİLİK

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından "Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet" başlığı ile İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen kutlu doğum etkinliğinde, “Bizi birleştiren şey İslam. Biz Müslümanız, burada bütünleşeceğiz.” cümlelerini kullandı.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Antalya'daki aday memurluk programında yaptığı konuşmada “Hem erken evlenin, dem de en az 5 çocuk yapın diyorum. Bunu da hedef olarak koyun.” dedi.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, “Mutluluğa ve Geleceğe İlk İmza 'Çeyiz Hesabı'” toplantısında yaptığı konuşmada, "Eskiden bir gelenek vardır, özellikle bizim Ege'de şöyle bir deyim vardır, 'Kız beşikte, çeyiz sandıkta.' Artık biz bunu değiştiriyoruz, 'çocuklarımız beşikte, çeyizlerimiz de hesapta' diyoruz. Anneler kızları için kanaviçe işler dantel yaparlar, sandıkta saklarlardı. Annelere babalara sesleniyoruz, çocuğunuz doğduğunda bir çeyiz hesabı açtırın, o çeyiz hesabı çocuğunuz için bir kanaviçedir, danteldir, karşılığı aynı zamanda çocuğunuzun da geleceğidir." dedi.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından antrenör ve spor eğitimi uzmanlığı için yapılan sözlü sınavda, mülakata katılanlara, “AKP'nin en yüksek oy aldığı mezra hangisidir? Kuran'ın son iki süresinin adı nedir? Rabia ne demektir? Kuran okumayı biliyor musun?" gibi sorular soruldu.

 

Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlarda, "Kutlu Doğum" kutlamaları yapıldı, yurt öğrencilerinin etkinliklere katılımları zorunlu tutuldu.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri kapsamında, Nur cemaatinin bir kolu olan Hayrat Vakfı tarafından düzenlenen “Yeni Türkiye'den Yeni Dünya'ya” gençlik kampının sponsoru oldu.

 

Üsküdar Belediye Başkanı'nın daveti ile Kuzguncuk'ta kahvaltı gelen imam hatip lisesi öğrencileri, kiliseye yürüyerek tekbir getirdiler.

 

VAKIF VE DERNEK ETKİNLİKLERİNDE GERİCİLİK

 

Diyarbakır'da Peygamber Sevdalıları Derneği tarafından Kutlu Doğum Haftası nedeni ile miting yapıldı. Mitingde, tevhid bayrakları kullanıldı.

 

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından "Kutlu Doğum" haftası kapsamında yapılan etkinliklerde, farklı tarikatlara ait dernekler ile ortak etkinlikler düzenlendi.

 

Nakşibendi tarikatının önemli kollarından olan İsmailağa Cemaati'ne ait İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) 23 Nisan'da İstanbul Karagümrük Stadı'nda "Ümmetin Renkleri Buluşuyor" başlıklı bir etkinlik düzenledi. 26 ülkeden öğrencilerin katılacağı etkinliğin konuşmacısı ise Cübbeli Ahmet adıyla bilinen Ahmet Mahmut Ünlü!

 

Tarihte Abdülkadir Geylani'ye dayandırılan Kadiri tarikatı İzmir’de ilk "okul"unu açtı. Karşıyaka Cumhuriyet Mahallesi’nde faaliyete geçen okulun kapısına iletişim adreslerinin yanı sıra, “Anaokulu ve sübyan mektebimiz açılmıştır” yazısı asıldı.

Reyhanlı'da, El – Kaidecilere hizmet veren, İHH'nin desteklediği yasadışı hastanelerin görüntüleri ortaya çıktı.

 

SAĞLIK ALANINDA GERİCİLİK

 

İzmir Sağlık Müdürlüğü, acil sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin nedenlerine ilişkin bir anket çalışması başlattı. Anketteki "Acil sağlık hizmeti çalışanlarına uygulanan şiddete zemin hazırlayan faktörler nelerdir?" sorusunun seçenekleri arasında "Ekibin ağırlıklı olarak kadınlardan oluşması" maddesi yer aldı.

 

HUKUK ALANINDA GERİCİLİK

 

Adana'da görülmekte olan bir taciz davasında, sanık, mülk sahibi ve dindar olduğunu belirttiği bir savunma yaptı.

 

SİYASİ PARTİLER

 

HDP'li Altan Tan'ın Ensar Vakfı'na destek açıklamaları sonrası HDP MYK'sı tarafından uyarıldığı ileri sürülmüştü. DİHA'nın servis ettiği bu haber HDP Sözcüsü tarafından yalanlandı.

 

MHP milletvekilleri Ekmeleddin İhsanoğlu ve Mustafa Kalaycı tarafından, Osmanlı Hanedanı mensuplarına maaş bağlanması, çocuklarına yurt ve burs sağlanması gibi başlıkları içeren bir yasa teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

 

AKP'nin "Kutlu Doğum" dayatmasına "ana muhalefet" partisi CHP de katıldı. CHP Sultanbeyli İlçe Başkanlığı "Kutlu Doğum" haftası nedeniyle bir üste geçide pankartı astı. Pankartta "Alemlerin peygamberi 1445 yıldır bu aleme nur saçıyor" denildi.

 

CHP Zonguldak İl Başkanlığı tarafından “Kutlu Doğum” haftası mesajı yayınlandı.

 

ÇOCUK İSTİSMARI VE CİNSEL İSTİSMAR

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, soru önergesi doğrultusunda, Türkiye'de 2015 yılında, resmi olarak 31 bin 337 çocuğun evlendirildiği açıklandı. İmam nikahının dahil edilmediği bu veriler, Türkiye'deki çocuk evliliği sayısının ne kadar yüksek olduğunu gözler önüne serdi.

 

Bursa'da Balabanbey Dörtçelik İlkokulu'nda "Kutlu Doğum" haftası bahane edilerek 1. sınıf öğrencisi kız çocuklara ferace, bazı erkek çocuklara takke giydirildi, ellerine tesbih verilen çocuklara toplu halde ilahiler okutuldu. Aynı okul dün, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni M.Y.’nin 10'un üzerinde kız ve erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla çalkalanmıştı. Cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen öğretmen hakkında savcılık soruşturma başlattı.

 

Çorum'un Alaca İlçesi'ndeki Hayme Ana Anaokulu'nda "Kutlu Doğum" haftası etkinliği düzenlendi, Anaokulu öğrencilerine hazırlatılan etkinlik programında, "En büyük kim Allah" ilahisi, uyku duası, "Birsin Allahım" ilahisi, Kâbe'yi tavaf gösterisi gibi dinsel seremoniler yer alacak.

 

İzmir’deki çeşitli okullarda 2016'nın ilk 4 ayında çocuklara yönelik 15 cinsel istismar olayı yaşandığı ortaya çıktı. İstismarların 8’i ilköğretim, 7’si ortaöğretim okullarında yaşandı. Bu rakamlar, Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişleri Başkanı Kemal Koyun'un resmi yanıtında yer aldı.

 

Bursa'da Necmettin Erbakan İmam Hatip Ortaokulu'nda Müdür Yardımcısı tarafından dövüldüğü ileri sürülen 11 yaşındaki çocuk, getirildiği hastanede 'iç kanaması geçirme' tehlikesine karşı müşahede altında tutuldu.

 

Ankara’nın merkezindeki Etlik Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin beden öğretmeni, 14 yaşındaki kız öğrencisine cinsel istismardan tutuklandı.

 

GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİNE YÖNELİK SALDIRILAR

 

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, “Porno, taciz, zina vesaire” başlıklı yazısında, Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'ni dini hedef alan grup olarak tanımlayarak, Aydınlanma Hareketi'ni “darbe” beklentisinde olmakla suçladı.

 

AYRICA

 

Çankaya Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yılmaz'ın LGBTİ bireylere "sapık", Eğitim Sen’e, "Azgın Topluluk" hakareti yargıya taşındı. Eğitim Sen 2 No'lu Şube Başkanı Bozdoğan, Yılmaz'ın kamu görevini kullanarak Eğitim Sen'e iftira attığı ve hakaret ettiği gerekçesi ile hakkında kamu davası açılmasını talep etti.

 

İslamcı bir çevrede yetişen 20’li yaşlarındaki Mehmet’in adım adım canlı bomba olmaya giden hikayesine ve onun kişisel yolculuğu üzerinden Türkiye’deki gündeme ışık tutan, “İnsanlık bombalar güçlüdür” diyen Yolculuk filmi gösterime girdi.

 

Kartal İMKB Mesleki ve Teknik Lisesi'nde öğretmen, veli ve öğrencileri Ensar Vakfı tarafından verilen değerler eğitimine itiraz ettiler.

 

Eskişehir Süleyman Çakır Kız Lisesi'nde “Namaz Bilinci” “etkinliği” düzenleyen Ensar Vakfı, Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi tarafından protesto edildi.

 

 

 

Aydınlanma Hareketi