GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİ

HAFTALIK DEĞERLENDİRME RAPORU

( 23 Nisan 2016 – 29 Nisan 2016 )

ENSAR VAKFI VE ENSAR VAKFI'NA SAHİP ÇIKANLAR

 

Çorum Valiliği'nde yapılan “İl Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon” toplantısına, Ensar Vakfı Çorum Şube Başkanı'nın katıldığı ortaya çıktı.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ensar Vakfı tarafından “Hey Genç Kendini Keşfet” başlıklı projesi yürütülüyor.

 

Ensar Vakfı tarafından Batman Üniversitesi'nde “Cuma Sohbeti” düzenlendi. Sohbetin konuşmacısı, Batman Üniversitesi Kozluk Meslek Yüksek Okulu Müdürü Şemsettin Dursun oldu.

 

Sancaktepe İlçe Müftüsü Yusuf Bingöl, İstanbul Sancaktepe'de Ensar Vakfı'na ait yurtta düzenlenen kutlu doğum etkinliğine katıldı.

 

Genç Ensar tarafından Karabük'te Türkiye İş Kurumu ve Milli Türk Talebe Birliği ile “Kariyer Zirvesi” düzenlendi. Etkinliğe, hem Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürü olan hem de Ensar Vakfı Karabük Şube Başkanı olan Kadir Öztürk de katıldı.

 

Star gazetesinde, Karaman'da istismara uğrayan çocukların avukatlığını üstlenen Cihat Gökdemir ile yapılan röportajda, Gökdemir, “Şüphesiz öyle. Ama bu dünün bugünün açığı değil. Şunu görmek zorundayız. 30-40 yıldır hatta cumhuriyetten bu yana var olan bir açık ve kapatılamadı hala. Sonuçta çocuklarını milli manevi değerlerle yetiştirmek isteyenler seçeneksiz bırakıldı. Dini eğitim kurumlarının olmaması merdiven altı bir düzene yol açtı. İmam hatip ve Kuran Kursu öğrencileri için sosyal ve fiziki şartlar oluşturulamadığı için aileler çocuklarına yer bulmakta zorluk çekti. Eğer bu ihtiyaçlar vaktiyle karşılansa ve ailelere imkanlar sunulsaydı bu sıkıntılar yaşanmayabilirdi.”  sözleri ile sorumluluğu din eğitimi verilmemesine bağladı.

 

Röportajı yapan Fadime Özkan ise, "İddia edildiği gibi sistematik istismardan söz edilemez, kurumların evlerle kurumsal değil konjonktürel ilgileri olabilir ama yine de sonuçta büyük bir açık var ve bunda siyasi ideolojik ayrımı olmaksızın herkesin büyük kusuru var!” diyerek, Ensar Vakfı'nın savundu.

 

MEDYADA GERİCİLİK

 

Yeni Akit gazetesi, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın laikliğin yeni anayasada olmamasına dair açıklamalarını, "sevindirici haber" olarak duyurdu.

 

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın açıklamasının ardından sosyal medya hesabında “Laiklik, Türkiye’nin boynuna geçirilmiş tasma. Ama her şeyin zamanı var. Laiklik tartışması yapay, sokakları ateşe verecekler!” mesajını paylaştı.

 

Abdülkadir Selvi, Hürriyet gazetesindeki yazısında, yeni anayasada İslam dinine ve Allah inancına vurgu yapılması yönünde bir çalışma olduğunu iddia etti.

 

TRT Haber'de yer alan “Derin Analiz” programında Yiğit Bulut “Kimsenin laiklikle derdi yok, laiklik kelimesiyle derdim var. İsmail Kahraman, laiklik anayasada olmasın demedi, tanımı olmasın dedi”  ifadelerine yer verdi. Ne dediği “anlaşılamadı”.

 

Star gazetesi yazarı Halime Kökçe, “Laiklik mi, Laikçilik mi, yoksa hiçbiri mi” başlıklı yazısında “Türkiye Müslüman bir ülkedir, bir İslam ülkesidir.”  ifadelerine yer verdi.

 

Yeni Akit’ten Abdurrahman Dilipak, laiklik konusunda, “Müslüman mahallesinde salyangoz satmaktan öte bir anlamı var mı işin..”, “İslam toplumunda laiklikten söz etmek, kutup ayılarına hizmet vermek, Ankara’da barınak inşa etmekten öte bir anlam taşımaz.”, “Hilafet olmadan laiklik olmaz. Hilafet olsa da laiklik olmaz. Çünkü Hilafet, Tanrıyı ya da dini temsil etmez bizde, Müslümanları temsil eden seküler bir kurumdur.” cümlelerine yer verdi.

 

Herhangi bir tebliğ yapılmadan Birgün gazetesinin "Ensar Vakfı İlişkileri" haritasına erişim engellendi.

 

EĞİTİM ALANINDA GERİCİLİK

 

Adana Çukurova'daki, ÇEAŞ Anadolu Lisesi'nde "Kutlu Doğum" haftası nedeniyle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerinin ertelendiği ortaya çıktı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, son zamanlarda gerici etkinlikleri ile ön plana çıkan Kültür Bakanlığı ile bir protokol imzalanarak, kültürel etkinliklere katılan öğrenciler TEOG'ta ek puan verileceği belirtildi. Yeni Akit gazetesi, “camiye giden çocuğa ek puan gelecek mi?” sorusu ile konuyu haberleştirdi.

 

İstanbul Kartal Anadolu Lisesi'nde, “Kutlu Doğum” haftası etkinliği düzenlendi.

 

Hatay’da nüfusun büyük çoğunluğunun Alevi olduğu Defne ilçesinde, Harbiye Şükrü Kanadlı İlköğretim Okulu’nda, okul yönetimi ve bazı öğretmenler tarafından “Kutlu Doğum Haftası” kutlama kararı alındı. Okulda öğrencilere zorla ilahi okutulduğu da ortaya çıktı.

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Fethi Kılıç'ın verdiği derslerde kadın ve erkek öğrencilerin birlikte oturmalarının yasak olduğu, öğrencilerine sürekli hakaretler yağdırdığı ve özellikle cinsiyetçi söylemlere yer verdiği, ayrıca, bir dersinde, “kadınlar ayağa kalksın" dedikten sonra, ayağa kalkan öğrencilere, ''Siz ne zaman kadın oldunuz. Ahlaksızlar'' diyerek hakaret ettiği iddia edildi.

 

Sakarya Üniversitesi'nde düzenlenen ve Sakarya Üniversitesi ile İlim Yayma Cemiyeti'nin ortak düzenlediği etkinlikte, “Çalışan kadın fuhuşa hazırlık yapıyor”, “6 yaşında nikaha engel bir durum yoktur” diye Nureddin Yıldız konuşmacı oldu.

 

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi'nde, TBMM Başkanı Kahraman'ın "Yeni anayasada laiklik olmamalı" sözünü protesto amacıyla asılan afişler, kısa adı Müs - Genç olan Müslüman Gençlik adlı gerici oluşum üyeleri tarafından yırtılmaya çalışıldı.

 

Konya'daki Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde Kişisel Gelişim adlı öğrenci topluluğu tarafından hazırlanan "Kutlu Doğum" pankartında “cihat” çağrısında bulunuldu.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tüm imam hatipte çocukları okuyan velilere  “ahlaki” eğitim verilmesi için 120 bin TL'lik bir bütçe ayırdı.

 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NIN GERİCİLİK ADIMLARI

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Kadınlar kot pantolonla namaz kılabilir mi?” sorusuna verdiği cevapta, “Kadınların mahremleri olmayan kimselere karşı el, yüz ve ayakları dışında kalan bütün bedenleri avrettir.”  ifadelerine yer verildi.

 

DEVLET KURUMLARINDA VE YEREL YÖNETİMLERDE GERİCİLİK

 

TBMM Başkanı Kahraman, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği AY-BİR'in düzenlediği "Yeni Türkiye Konferansları"nın altıncısında, "Laiklik olmamalı yeni anayasada ve dindar bir anayasa olmalı" dedi.

 

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Ak Parti, ... , laiklik kavramını özgürlükçü bir laiklik tanımı çerçevesinde altını çizmiştir. Ak Parti, militan laiklik anlayışının karşısında olduğunu söyler.” açıklamasında bulundu.

 

AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın 'laiklik' açıklamasına destek verdiğini belirterek, "Meclis Başkanımız bu laikçi anlayışla vuruşa vuruşa bir yerlere gelmiş bir insan. Millete zulmeden, millete işkence eden bu kadim laikçi, darbeci, anlayışla mücadele eden bir Meclis Başkanımız olması hasebiyle bunları birebir yaşamış ve bunlarla mücadele etmiş bir insan" dedi.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Galatasaray Üniversitesi öğrencilerine gönderilen ankette, “Kadınların çalışmasını uygun buluyor musunuz?”, “Dini inanç açısından kendinizi nasıl tanımlarsınız?” soruları yer alırken ve kadın – erkek ilişkilerinin “Erkek farklı din ve milliyetten biriyle evlenebilir”, “Kadın farklı din ve milliyetten biriyle evlenebilir”, “Çiftler evlilik dışı çocuk sahibi olabilir”, “İnternette tanışılan birisiyle evlilik yapılabilir”, “Farklı mezhepten kişiler birbiriyle evlenebilir” seçeneklerine yaklaşım ile değerlendirildi.

 

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından “İslam Tarihi Sohbetleri” düzenlenmeye başlandı. “İslam Tarihi Sohbetleri”nin konuşmacıları ise; Büyük Marmara Depremi'ni Allah'ın gönderdiği musibet olarak gören Sezai Demirci, “Cünüpken şehit olan olmuş mudur ve onlar şehit sayılır mı?” tartışması yapan Ömer Döngeloğlum ve “Damat kayınvalidenin elini şehvetli öpmemeli” diyen Necmettin Nursaçan oldu.

 

Kilis, yine IŞİD roketlerinin hedefi oldu ve şimdiye kadar roketli saldırılarda hayatını kaybeden kişi sayısı 18'e yükseldi. Roketli saldırılara tepki gösteren yurttaşlara polis gaz bombaları ile saldırdı.

 

Kilis’teki Mehmet Zelzele Fen Lisesi müdürü Şükrü Balkan'ın okuldaki öğrencilere ''Abartılacak bir durum yok, bu her zaman başımıza gelebilecek bir olay, ailelerinizi telaşlandıracak bir şey yapmayın. Öleceksek ölürüz, ecelden mi kaçacağız'' dediği öğrenildi.

 

AKP'li Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, düğünlerde ve bayramlarda köçek oynatılmasını yasakladığını "Benim dedem ateşten atlamadı ki ben atlayım. Ben, memleketimin kültürü ne yaparsa onu yaparım. Atamdan mı gocunacağım? Artık kendi kültürümüzü, geleneklerimizi yaşatmalıyız, yöresel oyunlarımızı oynamalı ve sergilemeliyiz." diyerek açıkladı.

 

İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu'nda ÖNDER tarafından düzenlenen İmam Hatip Gençliği buluşmasında, Recep Tayyip Erdoğan: “Bizim bu mezheplerin üstünde bir dinimiz var; İslam… İslam’dan başka bir şey tanımıyoruz” diye konuştu. Erdoğan ayrıca, "İslam dünyasının umudu Türkiye'dir, Türkiye'nin umudu da sizlersiniz. Kaderin üzerindeki kader ne karar vermişse bizim yaşayacağımız da odur."  ifadelerini kullandı.

 

VAKIF VE DERNEK ETKİNLİKLERİNDE GERİCİLİK

 

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, “3. Uluslararası Ümmetin Renkleri” başlıklı etkinlikte yaptığı konuşmada, “Senelerdir balelerle, danslarla, çoluk çocuğun baldır bacak çıplak vaziyette, stadyumlarda dolaştırarak, bütün erkekleri onlara baktırarak, kimin oğlu, kimi kız belli değil, sarmaş dolaş dans yaptırarak yetiştirdiniz. Bu 150 senenin rezaletidir. ... Şarkılarla türkülerle yetişen nesil eşkıya oldu.” ifadelerini kullandı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Nur cemaatine ait Sözler Köşkü Derneği'ne, özel/resmi lise ve dengi okullarda seminer yapabilmesi için onay belgesi verildi.

 

Ensar Vakfı, TÜRGEV gibi gerici birçok vakıfın kurucu üyesi olduğu Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı yaptığı basın açıklamasında, ”Laiklik Avrupa'da kilise hegemonyasına karşı ortaya çıkmış bir kavramdır. Laiklik sayesinde toplum kilise tahakkümünden kısmen kurtulmuştur. Bizim toplumumuzda kilise gibi bir kurum ve din adamı sınıfı olmadığından, orada ihtiyaç olan bizde ihtiyaç değildir. Yeni yapılan anayasada laiklik yer alacaksa, özgürlükçü bir laiklik anlayışı olmalı, din, vicdan ve inanç hürriyetleri teminat altına alınmalıdır. TBMM Başkanımızın laikliğin anayasada yer almaması gerektiği fikrini destekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

 

Adana'da kendilerine "Üniversite Kıyamı" diye bir grubun üyesi, elinde Kuran ile otobüse binerek, yolculara yüksek sesle vaaz vermeye çalıştı. Kendisine tepki gösteren bir yolcuya "Allah'ın kitabından rahatsız oluyorsan, Allah'ın dünyasında yaşamayacaksın", "Yatak odasındaki hareketi burada yapıyorsan ben burada konuşabilirim" sözlerini kullandı ve provokasyonuna devam etti.

 

HUKUK ALANINDA GERİCİLİK

 

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun 12 çizerinin katledilmesinin ardından çıkan özel sayısının kapağını dayanışma için köşelerinde yer verdikleri için yargılanan  Cumhuriyet gazetesi yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan hakkında, "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik" nedeni ile 2'şer yıl hapis cezası verildi.

 

SİYASİ PARTİLER

 

HDP'li Altan Tan'ın Ensar Vakfı'na destek açıklamaları sonrası HDP MYK'sı tarafından uyarıldığı ileri sürülmüştü. DİHA'nın servis ettiği bu haber HDP Sözcüsü tarafından yalanlandı.

 

MHP milletvekilleri Ekmeleddin İhsanoğlu ve Mustafa Kalaycı tarafından, Osmanlı Hanedanı mensuplarına maaş bağlanması, çocuklarına yurt ve burs sağlanması gibi başlıkları içeren bir yasa teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

 

AKP'nin "Kutlu Doğum" dayatmasına "ana muhalefet" partisi CHP de katıldı. CHP Sultanbeyli İlçe Başkanlığı "Kutlu Doğum" haftası nedeniyle bir üste geçide pankartı astı. Pankartta "Alemlerin peygamberi 1445 yıldır bu aleme nur saçıyor" denildi.

 

CHP Zonguldak İl Başkanlığı tarafından “Kutlu Doğum” haftası mesajı yayınlandı.

 

ÇOCUK İSTİSMARI

 

“Mutlu Şirinler Çocuk Evi” ile “İnsan ve Medeniyet Hareketi” tarafından düzenlenen “namaz şenliği” kapsamında, anaokullarında eğitim gören yaklaşık 2 bin çocuk Ataşehir Mimar Sinan Camii'ne götürüldü ve harem – selamlık şekilde namaz kıldırıldı.

 

Çorum'da, Çorum Alaca İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği (ALİMDER) Başkanı ve Yunus Emre Camii imamı, iki kız öğrenciye tecavüz ettiği iddiası ile tutuklandı.

 

Türkiye’nin dört bir yanından çocuk tecavüzleri ve cinsel istismar haberleri gelmeye devam etti. Düzce’de markete dondurma almak için gelen 8 kız çocuğuna tacizde bulunan kişi tutuklandı. Adana’da 10 kız öğrenciye tacizde bulunan öğretmen için 220 yıl istendi. Çorum’da da bir imam 2 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı.

 

Uşak'ta  Karahallı İmam Hatip Lisesi’nde ise, Eğitim Bir-Sen üyesi olan matematik öğretmeni, 15 öğrenciyi elle ve telefon mesajıyla taciz ettiği iddiası ile önce başka bir liseye atandı, müfettişlerin hazırladığı raporun ardından da açığa alındı. Uşak Valiliği tarafından yapılan açıklamada ise “Hakkında taciz iddiası olan öğretmeni görevden almadık, kamuoyunun suskunluğunu sağlamak için başka ilçede görevlendirdik.” açıklamasında bulunuldu.

 

TBMM Başkanı'nın adını taşıyan Rize'deki İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde cinsel taciz ve tecavüz olayları gerçekleşti. İddialara göre ayniyat saymanı, kurumdaki iki kişiye önce tacizde bulundu, sonra tecavüz etti. Aynı kişi İŞKUR elemanı olan bir kadını da taciz etti. Mağdurlar 2015 yılı Kasım ayı ile 2016 yılı Ocak ayında Biner’e ihbarda bulundu. Ancak il yöneticileri ile AKP'li vekiller olayın üstünü örtmeye çalıştı.

 

Kayseri'de Nakşibendi tarikatına bağlı Sara Vakfı'nın kolejinde bir öğretmen, cinsel istismar iddiası ile tutuklandı.

 

GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİ

 

Ankara Mamak Demokrasi Ortaokulu'nda, düzenlenmek istenen “Kutlu Doğum” haftası etkinliği,  aralarında Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi üyelerin de bulunduğu veliler tarafından protesto edildi. Veliler ile tartışan İlçe Milli Eğitim Müdürü, polislere "velileri gözaltına alın" talimatı verdi.

 

Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın “ Laiklik olmamalı yeni anayasada ve dindar bir anayasa olmalı" sözlerine karşı, başta Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Muğla, Çanakkale olmak üzere Türkiye'nin birçok kentinde,  Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi tarafından eylemler düzenlendi. Ankara, İstanbul, İzmir'deki eylemelere polis tarafından müdahalede bulunuldu.

 

AYRICA

 

El – Nusra militanlarının, Türkiye üzerinden, Lazkiye bölgesinin kuzeydoğusuna geçişi devam ettiği iddia edildi.

 

Akçakale’de Eylül 2015’te soğan kamuflajıyla yakalanan TIR’la ilgili olarak 9 kişinin yargılandığı davada, sanıklardan birinin, IŞİD’e silah taşıyan TIR’ın AKP brandasıyla kaplanmak istediğini söylediği ortaya çıktı.

 

 

 

 

Aydınlanma Hareketi