GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİ

HAFTALIK DEĞERLENDİRME RAPORU

( 7  Mayıs 2016 – 13 Mayıs 2016 )

ENSAR VAKFI VE ENSAR VAKFI'NA SAHİP ÇIKANLAR

 

Karaman’daki Ensar Vakfı’na ait evlerde patlak veren cinsel taciz olayının bir benzerinin Ensar Vakfı Bitlis Şubesi'nde yaşandığı, vakıf gönüllüsü din kültürü öğretmenlerinin, Ensar Vakfı evlerinde kalan kadınları şantaj ile tecavüz ettiği iddia edildi.

 

Ensar Vakfı Kocaeli Şubesi üyeleri tarafından, Cumhurbaşkanlığı “Külliye”sine bir ziyaret düzenlendi, vakıf üyeleri İnsan Kaynakları Başkanlığı Ahmet Minder tarafından ağırlandı.

 

İstanbul'un Ümraniye İlçesi'nde, Ümraniye Belediyesi ve Ensar Vakfı tarafından “Genel Mahremiyet” konulu ortak bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak, İstanbul İl Müftü yardımcısı Muteber Gülsefa Uygur katıldı.

 

Ensar Vakfı’nın organize ettiği Türkiye Değer Ödülleri’ne sponsor olan Turkcell tarafından, Turkcell'in Ensar Vakfı ile ilişkisini eleştiren 145 hesaba daha mahkeme kararıyla erişim yasağı getirildi.

 

MEDYADA GERİCİLİK

 

Yeni Akit gazetesine ait internet sitesinde, Cüppeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'ye ait “Kadınları açarsan, saçarsan, sokaklara dökersen, sekreter yaparsan, erkek kadın karıştırırsan, onlara bakarsan kadın sana zararlı olur. Yoksa kadını çarşafa sokarsan, evde oturursa, çocuğuna bakarsa kadın nimet!”  ifadelerinin yer aldığı eski tarihli bir video yayınlandı.

 

Yeni Akit gazetesi yazarlarından Abdurrahman Dilipak, köşe yazısında “... kadın, vatan, ideoloji, akıl ve bilim”i “put olabilecek” başlıklar olarak değerlendirdi.

 

Star gazetesi yazarlarından Sibel Eraslan, annelik ve kadınlık konularını içeren  röportajında, “Ne yaparsam yapayım erkek zihnine sahip olamayacağımı veya hiç olmazsa onu kontrol edemeyeceğimi gördüm”  ifadelerine yer vererek, kadın – erkek eşitliğinin mümkün olmadığını vurgulamış oldu.

 

ATV televizyonunda program yapan Nihat Hatipoğlu, reyting uğruna programında “melek” olduğunu iddia ettiği görüntüleri izlettirdi. Görüntüler için, "Her şey olabilir. Cenabı Allah dilerse günahsız çocukların ruhunun yukarıya taşındığını gösterebilir" sözlerini kullandı.

 

Yeni Akit gazetesi yazarı Ali Erkan Kavaklı tarafından yazılan “Proje imam hatip liseleri çoğaltılmalı, imam hatip meslek liseleri açılmalı” başlıklı bir köşe yazısında, “Acilen imam hatipler; fen, sosyal bilimler, Anadolu lisesi programı uygulamalı. Aynı zamanda meslek lisesi programlı imam hatipler açılmalı. Meslek edindirme kursları açan belediyeler ile işbirliği yapılmalı”  sözlerine yer verildi.

 

Bangladeş’in 1971 yılındaki Bağımsızlık Savaşı'nda işlediği suçlar nedeni ile idam cezasına çarptırılan Cemaat-i İslami lideri Rahman Nizami'nin idam edilmesine birçok yayın organı tarafından tepki verildi.

 

Yeni Akit gazetesine ait internet sitesinde, “içki satılan yerlerden alışveriş yapmak caiz midir” başlıklı bir galeri yayınlandı. Haberde, içki satan büfe, bakkal ve marketlerden alışveriş yapmanın, din çerçevesinde endişe verici olduğu ifade edildi.

 

İzmir’de, metro duraklarından birinde yer alan  ahşap “müzisyen” heykeline yönelik saldırılar, bu hafta da devam etti.

1 Mayıs 2016 tarihinde, Komünist Parti (KP) kortejinde yer alan ve #direneğitim imzasını taşıyan ¨İmam Hatipler Kapatılsın¨ pankartı, çeşitli yayın organlarının hedefi olmaya devam etti.

 

EĞİTİM ALANINDA GERİCİLİK

 

Çanakkale Savaşları'nın yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Çanakkale Milli Bilinç Kampı'nda kalan ortaokul ve lise öğrencilerine silahlı atış talimi yaptırıldığı ortaya çıktı. Konu ile ilgili soruşturma başlatıldı.

 

Kastamonu'daki Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu'nun imam hatip okuluna çevrilmesi için velilere anket gönderildi.

 

Sakarya'da Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından, Fatma Özkan İlkokulu öğrencilerine yönelik olarak "Helva Tadında Dinimi Öğreniyorum Projesi" etkinliği düzenlendi.  Atatürk Kız Öğrenci Yurdu'nda kalan öğrencilerin de dahil olduğu etkinlikte, çocuklara helva ve kitap dağıtıldı, dini sohbetler gerçekleştirildi.

 

Gaziantep'in Şahinbey İlçesi'ndeki Gülşen Batar Anadolu Lisesi'nde, bir koridora "Huzur Sokağı" adı verildi. Koridora "Sırat köprüsü" resmi asıldığı, koridora salavat kutusu yerleştirildiği, okul duvarlarında IŞİD bayrağında kullanılan "Muhammed" yazılı "peygamber mührü"nün de yer aldığı birçok din içerikle materyale yer verildiği ortaya çıktı.

 

Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'nde Mecit Kavan İmam Hatip Ortaokulu'nda düzenlenen "Bilim" fuarında öğrenciler tarafından yapılan "Sadaka Taşı" isimli çalışma sergilendi.

 

"9 yaşındaki kız çocuğu şehvet uyandıracağı için çarşaf giymeli, 80 yaşındaki kadın giymese de olur" fetvası veren İhsan Şenocak, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nde öğrencilere konferans verdi.

 

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Vecihi Sönmez, yeni anayasanın Kuranî motifler çerçevesinde şekillenmesi gerektiğini iddia etti.

 

İstanbul Kartal İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde, kılık kıyafet kontrolü yapan okul müdürünün pantolon giyen bazı kız öğrencilere, "Erkekleri tahrik etmek için mi böyle giyiniyorsunuz?" dediği iddia edildi.

 

İstanbul bulunan Gökkuşağı Lisesi’nde, okul yönetiminin Cuma namazı için öğrencilere okul servisi kaldırdığı, namaza gitmek istemeyen öğrencilere ise okul müdürünün müdahalede bulunduğu iddia edildi.

 

Manisa İmam Hatip Okulları Platformu Dönem Başkanı Bilal Demir, Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yeni imam hatip ortaokulları yapılması çağrısında bulundu.

 

Erzurum Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, mezuniyet töreninde Kuran'dan ayet okuyarak yemin etti.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, okullarda “cinsellik ve cinsel istismar” soruları yer alan araştırmalara izin vermediği ortaya çıktı.

 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NIN GERİCİLİK ADIMLARI

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, cezaevlerinde yürüttüğü manevi rehberlik hizmetleriyle cezaevlerini mescide dönüştürdü, din eğitimi için sınıflar oluşturdu.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan öneri doğrultusunda,  boşanmaların önlenmesi amacıyla kurulan TBMM Aile Bütünlüğünün Korunmasını Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı raporda, din görevlileri için  "Manevi Destek Uzmanı" kadrosu oluşturulması gerektiği ifade edildi.

 

Yurtdışı faaliyetleri için bütçesini arttıran Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yurt dışında görev yapacak din görevlilerine yönelik bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Allah’ın dinine hizmet etmek Allah’ın bir lütfudur. Bu hizmeti başka dünyalara taşımak Allah’ın daha büyük bir lütfudur.”  ifadelerini kullandı.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen "Mahremiyet Bağlamında Sosyal Medya ve Aile" başlıklı forumun başlıklarından biri, “Sekülerleşen Toplumda Bireyselleşen Aile” oldu.

 

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi’nin düzenlediği etkinliğe, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in eşi Hatice Kübra Görmez katıldı. Görmez yaptığı konuşmada, “Eğer gerçekten Müslüman kadının hakkını savunacaksanız; eşini, babasını, kardeşini şehid veren yanı başımızdaki Suriyeli kardeşlerimin hakkını savunun da ben de söylediklerinize inanayım.” ifadelerini kullanarak, Suriye'deki cihatçı çeteleri savundu.

 

DEVLET KURUMLARINDA VE YEREL YÖNETİMLERDE SİYASETTE GERİCİLİK

 

Bangladeş’in 1971 yılındaki Bağımsızlık Savaşı'nda işlediği suçlar nedeni ile idam cezasına çarptırılan Cemaat-i İslami lideri Rahman Nizami'nin idamına ilişkin olarak konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Zalimler için yaşasın cehennem” ifadelerini kullandı.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı sponsorluğunda Rize Gençlik Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte İsmailağa cemaatinden Abdülmetin Balkanlıoğlu konuşmacı oldu. Dinleyiciler, harem – selamlık bir düzende oturtuldu.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun, bakanlık sitesinde yayınlanan anneler günü mesajında, “İnançlarımıza göre annelik dünyanın en yüce, en kutsal vazifelerinden biridir. Peygamber efendimiz, ‘Cennet, annelerin ayakları altındadır’ diyerek, anneliğin ne kadar kutsal ve mübarek olduğunu ifade etmiştir”  ifadeleri kullanıldı ve devlet kurumu tarafından annelik tanımı yine dinsel referanslar üzerinden yapılmış oldu.

 

Her yıl 14- 20 Nisan arasında kutlanması gereken Kutlu Doğum Haftası, üzerinden 19 gün geçmesine karşın Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın çeşitli etkinlikleri ile devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Samsun 19 Mayıs Gençlik Merkezi tarafından Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Liselerarası Gönüller Sultanına Gönülden Mektuplar’ yarışması düzenledi.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından,  Çınaraltı Gençlik Söyleşileri adıyla dini sohbetlerin gerçekleştirilmesine devam edildi.

 

Eskişehir Valiliği ve Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün “Uyuşturucu ile Mücadele İl Kurulu”nun  Mayıs ayı toplantısının gündeminde "il müftülüğünün madde bağımlılarına yönelik Umre projesi" olduğu ortaya çıktı.

 

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Kilis halkına “zikirmatik” dağıttı.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Başbakan Ahmet Davutoğlu ile gezdiği ve kamuoyuna kusursuz olarak lanse edilen AFAD’a bağlı Antep Nizip Geçici Barınma Merkezi’nde 8 ile 12 yaş arasındaki 30 çocuğa tecavüz edildiği ortaya çıktı. Valilik ve AFAD ise, konunun üzerinin örtülmesine yönelik açıklamalarda bulundu.

 

Göç İdaresi Başkanlığı, hudut kapılarının yanı sıra MİT, Emniyet ve Interpol’e yazı yazarak, Libya'daki Kaddafi hükümetini deviren muhaliflerin komutanlarından El Kaideci Abdulhakim Belhac’ın, Türkiye’ye giriş yapmak üzere hudut kapılarına gelmesi durumunda ülkeye girişinin sağlanmasını ve bilgi verilmesini istedi.

 

İçişleri Bakanlığı’nın en çok arananlar listesinde yer alan IŞİD’li Mehmet Mustafa Çevik’in Antep’te tedavi gördüğü ortaya çıktı.

 

Suriye hükumetine karşı savaşan cihatçı Türkmenler Bolu'ya getirilip burada tedavi ettiriliyor. Cihatçılar BBP'nin himayesinde Bolu'ya taşınırken, haberi servis eden DHA ise durumu "Esad rejimine karşı savaşırken yaralanan Türkmenler" gibi ifadelerle selamladı.

 

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Meclis Başkanlık Divanı toplantısında HDP Meclis Başkan Vekili Pervin Buldan'ın hacca gideceğini açıkladı. Buldan'ın, hacca gitmek için "Anayasada laiklik olmamalı" diyen TBMM Başkanı İsmail Kahraman'dan yardım istediği bildirildi.

 

VAKIF VE DERNEK ETKİNLİKLERİNDE GERİCİLİK

 

Anadolu Platformu tarafından düzenlenen, “Değişen Türkiye’de Eğitim ve Müfredat” konulu 10. Öğretmen Sempozyumu’nun açılışında konuşan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, “Eğitim sistemimiz materyalist ideolojiden arındırılmalıdır” iddiasında bulunarak, din merkezli eğitimi savundu.

 

Suriye Ordusu'nun Halep operasyonlarına karşı, Konya'da İnsani Yardım Vakfı'nın  çağrısıyla eylem yapıldı. Eylemde, "Suriye cihadı onurumuzdur" pankartı taşınırken, yürüyüş esnasında “Muhammed'in ordusu, kafirlerin korkusu", "İslam ümmeti kabul etmez zilleti", "Katil İran Rusya Suriye'den defol" sloganları atıldı.

 

İnsani Yardım Vakfı tarafından,  Bursa İli'ne bağlı İnegöl İlçesi'ndeki, 700 yetim çocuğun “ruh dünyasındaki yırtılmalarının “tedavisi” amacıyla 700 bin salavat, 700 bin kelime-i tevhit, 70 hatim kampanyası” başlatıldı.

 

IŞİD’in faydalandığı kaynak kitapların basımını yapan Guraba Yayınevi’nin kurucusu Abdullah Yolcu’nun, Haziran seçimleri öncesinde AKP’ye oy kazandırmak için seçim çalışması yaptığı, “AKP'ye oy vermek vaciptir.” ifadelerini kullandığı ortaya çıktı.

Hayal Hanem isimli örgütlenme tarafından hazırlanan ve çeşitli haber sitelerinde de yayınlanan “Neden kadın peygamber yok?” başlıklı videoda, “Kadın, peygamber olamaz çünkü güçlü değildir. Biyolojik olarak uygun değildir. Eşitlik değil adalet önemlidir. Kadının peygamber olamaması, Allah’ın verdiği bir adalettir.”  sözlerine yer verilerek, kadınların güçsüz, zayıf ve erkekler ile eşit olmadığı ifade edildi.

 

HUKUK ALANINDA GERİCİLİK

 

Prof. Ahmet Taner Kışlalı'nın ölümüne neden olan saldırıyı üstlenen İBDA/C'nin lideri Salih İzzet Erdiş'in beraat kararına ilişkin gerekçeli kararda; Erdiş'in sisteme yönelik karşıt görüş ve fikirlerinin "düşünsel ve fikri düzeyi aşmadığı" anlatılarak, “yeterli hiçbir kanıt mevcut olmadığı” ileri sürüldü.

 

Kırklareli Lüleburgaz’da, CHP'lilerin üst geçide astığı Anayasa'nın ikinci maddesini içeren ve "Türkiye Cumhuriyeti Demokratik, Laik ve Sosyal Hukuk Devletidir" yazılı pankarta polis tarafından tutanak tutularak idari para cezası kesildi. CHP'liler duruma isyan ederken, aynı pankartla birlikte "Türkiye Laiktir, Laik Kalacak" yazılı pankarta da ceza geldi.

 

Kocaeli’nde kapalı cezaevinden açık cezaevine alınan IŞİD davasının 4 sanığından 2’sinin, emniyetin “kaçacaklar” uyarısına karşın firar ettikleri ortaya çıktı.  Konuya ilişkin olarak değerlendirmede bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, IŞİD militanlarının cezaevinden kaçmasına ilişkin “Örgütten beraat ettiler, açık cezaevinden ayrılma firar sayılmaz” ifadelerini kullandı.

 

GÜNDELİK YAŞAMDA GERİCİLİK

 

Maraş’ta, 25 bin kişilik sığınmacı kampı yapılmak istenmesine karşı bölge halkı direnişini sürdürürken, kolluk kuvvetleri tarafından bölge halkına yönelik olarak yine saldırılarda bulunuldu.

 

Niğde Ulukışla İlçesi Gedelli Köyü kırsalında mantar toplayan vatandaşlar, kayaların yanında IŞİD’cilere ait olduğu saptanan silah ve telsiz buldu.

 

ÇOCUK İSTİSMARI

 

Aydın'ın Nazilli ilçesinde, 6 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunan hademe hakkında duruşma yapıldı. İlk duruşma öncesi cinsel istismarı savcılığa bildiren öğretmen hakkında ise soruşturma açıldı ve 45 kilometre mesafedeki başka bir okula görevlendirildi.

 

Manisa'nın Saruhanlı ilçesindeki Neval Yaralı Milli Egemenlik İlkokulu’nda sınıf öğretmenliği yapan Türk Eğitim-Sen Saruhanlı Temsilcisi’nin, yaşları yedi-sekiz arasında değişen kız ve erkek çocuklara ders esnasında cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle yarıyıl tatilinde tutuklandığı ortaya çıktı.

 

Ankara'da Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde okulda ücretli Kuran dersine de giren ve aynı zamanda imam olan kişinin, bir kız öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddia edildi.

 

Erzurum'da, 11 öğrenciye yönelik cinsel istismar iddiasıyla tutuklu yargılanan 51 yaşındaki sınıf öğretmeni hakkında toplam 265 yıl hapis istendi.

 

Nisan ayında medyaya yansıyan haberlere göre, en az 131 kız öğrencinin tacize maruz kaldığı, tacizcilerin arasında öğretmenlerin, müdürlerin, müdür yardımcılarının, okul kantini işletmecilerinin ve servis şoförlerinin olduğu  ortaya çıktı.

Bursa'daki Sırameşeler Sevgi Evi'nde (Çocuk Esirgeme Kurumu'nda), yaşları 3 ila 7 arasındaki çocukların cinsel istismara uğradığı iddia edildi.

 

GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİ

 

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin yayın organı “Aydınlanma Hareketi” gazetesinin “İmam Yetiştirmeyen İmam Hatipler Kapatılsın” manşetine, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlerin alenen aşağılandığı” iddiası ile soruşturma başlatıldı.

 

Çanakkale’de depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan, yerine yapılan yeni binaya ise İmam Hatip Ortaokulu açılan Merkez Ortaokulu için eylemler yeniden başlıyor.

 

İzmir'in Gültepe semtindeki Gültepe Ortaokulu'nun kademeli olarak imam hatip okuluna dönüştürülmesine tepki gösteren veliler sokağa çıktı.

 

Sinop'ta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve “Bir kadın çalışmayı tercih ederek fuhuşa hazırlık yapılmış olur” sözlerinin sahibi Nureddin Yıldız'ın konuşmacı olduğu etkinlik Sinop halkı tarafından protesto edildi. Protesto üzerine,  Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından etkinlik iptal edildi.

 

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Ensar Vakfı'nın halen vergi muafiyetine tabi tutulmasını, soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

 

KESK'e bağlı sendikalar, 28-29 Mayıs tarihlerinde "Laik Eğitim, Laik Yaşam ve İş Güvencemizden Vazgeçmeyeceğiz! Baskı, Sürgün ve İşten Atmalara Karşı Alanlardayız!” sloganıyla 8 ilde bölgesel miting düzenleme kararı aldı.

 

 

 

Aydınlanma Hareketi