AYDINLANMA HAREKETİ'NDEN TÜM AYDINLIK İNSANLARIMIZA...

 

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi bundan yaklaşık bir ay önce kamuoyuna yapılan bir çağrıyla yola çıktı. Binlerce yurttaşımız bu çağrıya olumlu yanıt vererek “ben de varım” dedi. Birçok aydın, gericilikle mücadelede sorumluluk almaya hazır olduğunu açıkladı.

 

Bu ilgi ve destek bizi şaşırtmadı. Türkiye’nin aydınlanmacı birikimi sanıldığından güçlüdür ve hepimize aittir. Gericiliğe karşı aydınlanma mücadelesini de hep birlikte sürdürecek ve kazanacağız.

 

Hem bu toplantılarla, hem kapı kapı dolaşarak, meydanlarda gazetemizi dağıtarak, sosyal medya mecrasını kullanarak “ben de varım” diyenlere ulaşmaya, onların sayılarını artırmaya çalışıyoruz. Karşımızda aciz ama para ve devlet olanaklarını iyi kullandığı için hafife alamayacağımız karanlık bir güç var. Aydınlanma mücadelesini Türkiye’nin her noktasına yaymak için insanlarımızın taşın altına elini koyması gerekiyor.

 

Mücadeleye ise hemen ilk günden başladık. Türkiye’de gerici faaliyetlerin kadına, çocuğa, insanlığa, bilime, eğitime, sanata, kültüre, çevreye verdiği zararın peşinden gidiyoruz. Dini kullanarak en başta dindar insanlara zarar verenlere, özgürlükleri ve temel insan haklarını ortadan kaldırmaya kalkanlara elbette izin vermeyeceğiz.

 

Ülkenin dört bir yanından bilgi geliyor, insanlar yardım talep ediyor, kızgınlıklarını paylaşıyor. Görüyoruz ki, halkımız yobazlara boyun eğmeyecek.

 

Gericilik başlığında ele alınabilecek her tür hak ihlaline karşı hukuki ve siyasi girişimlerde bulunuyoruz. Her hafta gericiliğin suç dosyasını kamuoyu ile paylaşıyoruz.

 

Aydınlanma Hareketi’nin somut başlıklar üzerinde duracağını söylemiştik. Bunlar arasında;

 

1. Zorunlu Din Dersi’nin kaldırılması

2. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın lağvedilmesi

3. İmam Hatiplerin imam ihtiyacıyla sınırlandırılması

4. Kimliklerden ve devletin kayıtlarından insanların dinsel inançlarıyla ilgili her tür kaydın tamamen silinmesi

 

özellikle öne çıkıyor.

 

“Ben de varım” diyen tüm dostlarımızı bu hedeflerle ilgili yürüttüğümüz çalışmalara ilişkin bilgilendirecek, dahası birlikte neler yapabileceğimizi konuşacağız.

 

Aydınlanma Hareketi’nin ilkeleri ilk deklarasyonda net bir biçimde ortaya konmuştu. Hareketimiz ne bir parti, ne bir örgüt, ne de bir cephedir. Gericiliğe karşı yaygın ve ilkesel bir toplumsal kanal açmak için harekete geçtik, buna devam edeceğiz. Aydınlanma Hareketi, aynı doğrultudaki her tür çabanın yanındadır ve gereksiz tartışmalarla, Türkiye’nin ilerici birikiminin enerjisini azaltan biçimsel sorunlarla oyalanmamakta kararlıdır.

 

Aydınlanma Hareketi’ni pespaye yöntemlerle karalamaya çalışan odakların hakaret ve tehditleri karşısında ise zaman zaman gülüp geçecek kimi örneklerdeyse gereken siyasi ve hukuki yanıtı vereceğiz. Telaşa kapılmaları, doğru yolda olduğumuzun bir başka kanıtıdır.

 

Yolumuza devam edeceğiz.

 

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi

 

 

Aydınlanma Hareketi